9 marca 2023

Iran na celowniku Zachodu. Czy chodzi o złoża niezbędnego dla nowych technologii litu?

(fot. Mariordo (Mario Roberto Durán Ortiz), CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

W ostatnich tygodniach panuje nadzwyczajne zainteresowanie Zachodu sprawami Iranu. Liczne wizyty najważniejszych osobistości amerykańskich na Bliskim Wschodzie, alarmistyczne ostrzeżenia przed wzbogaceniem uranu do 84 proc. przez Teheran, akty sabotażu to tylko niektóre z podnoszonych kwestii. Jednak może być także inny powód. Irańczycy twierdzą, że właśnie odkryli gigantyczne złoża litu, pierwiastka kluczowego dla nowych technologii. Zamierzają więc zmienić strategię rozwoju gospodarczego i zacieśniają więzy nie tylko z Rosją, ale przede wszystkim z Chinami.

Początkowo Teheran donosił o odkryciu czwartych największych na świecie złóż litu po Boliwii, Argentynie i Chile. Pierwiastek jest niezbędny do produkcji akumulatorów do pojazdów elektrycznych (EV) i baterii do telefonów komórkowych.

Portal Oilprice.com podawał 6 marca, że irańskie Ministerstwo Przemysłu, Kopalń i Handlu poinformowało, iż odkryte złoża w Hamedan zawierają 8,5 miliona ton litu.

Wesprzyj nas już teraz!

Według US Geological Survey Chile mają dla przykładu 9,2 miliona ton metrycznych litu.

Tylko w zeszłym roku ceny węglanu litu wzrosły do rekordowego poziomu 86 170 USD za tonę, chociaż w marcu br. spadły do 52 500 USD za tonę, co tłumaczy się między innymi zmniejszeniem popytu na pojazdy elektryczne w Chinach. Pekin wycofał dopłaty do „elektryków”.

Ceny surowca mogą spaść jeszcze bardziej wraz ze wzrostem dostaw litu z Chin, Australii i Chile, a teraz także z Iranu.

Rystad Energy uważa, że ​​korekta cen jest tymczasowa i wciąż utrzymuje się duży popyt na lit.

Irańczycy w związku z odkryciem nowych złóż dokonują przeglądu swojej polityki gospodarczej. Jednocześnie zapowiedzieli, że rozważają wykorzystanie zagranicznej wiedzy eksperckiej do eksploatacji rezerw.

O odkryciu złóż cennego pierwiastka na równinie Qahavand w zachodniej prowincji Hamadan poinformowano 27 lutego br. Ebrahim Molabeygi, dyrektor biura poszukiwań spodziewa się odkrycia jeszcze większych rezerw litu.

Wiceminister przemysłu Mohammad Hadi Ahmadi mówił 28 lutego, że w okolicy znajdują się dwie kopalnie. Wydobycie litu z nowo odkrytych złóż miałoby się rozpocząć za dwa lata.

Zdaniem irańskiej agencji informacyjnej Fars, złoża mają być „bramą do globalizacji” i jeśli okaże się, że rezerwy zawierają wystarczającą ilość czystego litu, to Iran będzie chciał zbudować przemysł na bazie tego pierwiastka.

Oficjalna agencja informacyjna IRNA podała, że „odkryty skarb” pomoże w „przezwyciężeniu wyzwań technologicznych” spowodowanych zachodnimi sankcjami.

Póki co konieczne jest przeprowadzenie badań w celu ustalenia dokładnej wartości odkrytych złóż i możliwości ich wydobycia.

Lit najprawdopodobniej trafiałby do Chin, które również posiadają czwarte największe złoża tego pierwiastka na świecie, ale dostarczają na rynek aż 60 proc. chemicznego litu. Chińczycy inwestują w złoża w Ameryce Południowej. Pekin jest obecnie największym partnerem handlowym Iranu.

Prezydent Ebrahim Raisi jest zainteresowany współpracą z Pekinem zgodnie ze strategią „Spójrz na Wschód”. Ubolewa jednak, że pomimo długoterminowej umowy o współpracy, Chińczycy nie spieszą się z inwestycjami, korzystając na znacznie zaniżonych cenach ropy i gazu sprowadzanego z kraju objętego zachodnimi sankcjami.

Unijni decydenci sklasyfikowali lit – białe złoto – jako metal o krytycznym znaczeniu dla transformacji ekologicznej Europy. Za kilka dni KE przedstawi projekt unijnej regulacji o surowcach krytycznych, która będzie wymagać, aby „10% unijnego zużycia surowców strategicznych” było wydobywanych w UE.

Obecnie UE jest w 100% zależna od zagranicznych dostawców 14 z 27 surowców krytycznych. W 95% jest zależna od dodatkowych trzech surowców krytycznych, w tym litu – podaje Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW). Bruksela chce dywersyfikować dostaw i kluczowe znaczenie mają umowy z krajami afrykańskimi oraz Ameryki Łacińskiej.

Raport Banku Światowego z 2020 roku sugeruje możliwy wzrost produkcji kilku minerałów, w tym litu, o 500% do 2050 roku.

US Geological Survey, które mapuje złoża surowców na całej planecie, oszacowało całkowite rezerwy litu na około 89 milionów ton.

Źródło: greekreporter.com/amwaj.media/theedgemarkets.com/euractiv.com

AS

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(8)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 270 603 zł cel: 300 000 zł
90%
wybierz kwotę:
Wspieram