Irlandzka Rada Medyczna opublikowała zaktualizowane wytyczne dla krajowych lekarzy. Skala zmian wydaje się trudna do przeoczenia. Ze wskazań usunięto zapis zabraniający uczestnictwa w „umyślnym zamordowaniu pacjenta”. To dostosowanie do planu legalizacji wspomaganego samobójstwa w tym niegdyś silnie katolickim kraju. Jednocześnie, jak zwracają uwagę komentatorzy, niedawno wydana wersja instrukcji w kilku miejscach dostosowuje się do legalizacyjnych zamierzeń władz… sugerując, że służba zdrowia staje się instrumentem w rękach polityków.
To „ogromna zmiana kodeksu etycznego, który obowiązuje irlandzkich lekarzy”, podkreśla organizacja Iona Institute. Katolicko-konserwatywne zrzeszenie przypomina, że moralna niedopuszczalność uśmiercania pacjentów była jasna już dla medyków ze świata helleńskiego, którzy jako pierwsi deklarowali, że nie będą odbierać życia powierzonych ich opiece chorych.
Wesprzyj nas już teraz!
Jak donosi anglojęzyczny portal catholicherald.co.uk, zbiór instrukcji dla irlandzkiej służby zdrowia z 2016 r. w rozdziale poświęconym opiece nad umierającymi jasno zakazywał udziału w uśmiercaniu podopiecznych. Norma, zapisana dotychczas w punkcie 46,9, nie trafiła już jednak do najnowszych wytycznych, wydanych po Nowym Roku.
W ocenie medium poprzez zmianę w instrukcjach dla lekarzy Irlandzka Rada Medyczna sygnalizuje swój stosunek do wspomaganego samobójstwa: choć w prawie nie wprowadzono żadnych zmian i mordowanie pacjentów za ich zgodą pozostaje słusznie zabronione, to od dłuższego czasu trwa debata nad ewentualną nowelizacją przepisów. W minionym roku powstał parlamentarny zespół, mający przyjrzeć się „kwestiom etycznym, społecznym i prawnym” związanym z uśmiercaniem pacjentów za ich życzeniem.
Jednak ustęp zabraniający uśmiercania pacjentów nie jest jedynym, którego brak w najnowszej edycji napawa niepokojem. Z obecnej wersji obowiązującej od nowego roku usunięto zapis podkreślający… niezależność medyków od władzy państwowej. „Opieka zdrowotna nie może być wykorzystywana jako narzędzie państwa. Jako lekarz musisz mieć prawo do własnej oceny potrzeb klinicznych pacjenta i udzielić adekwatnego leczenia bez presji politycznej” – mówił punkt, który autorzy nowej wersji wytycznych uznali za… zdezaktualizowany.
Jak podaje portal Catholic Herald, z nowej wersji wytycznych usunięto również zapisy zabraniające medykom udziału w eksperymentalnych próbach produkcji życia ludzkiego i klonowaniu istnień ludzkich. Zgadza się to z zamiarami rządu, który zamierza zalegalizować surogację w kraju, jednocześnie rozbudowując dedykowaną jej infrastrukturę medyczną… „Witamy w nowej wspaniałej Irlandii”, komentuje sarkastycznie Dubhaltach O’Reachtnin na łamach anglojęzycznego serwisu.
Źródło: catholicherald.co.uk
FA