8 lipca 2016

Irlandia: parlamentarzyści odrzucili aborcyjną poprawkę. Prawo jednak wciąż dopuszcza zabijanie nienarodzonych

(Fot.3D4Medical.com /FORUM)

We czwartek członkowie Dáil Éireann, niższej izby irlandzkiego parlamentu odrzucili głosami 95 do 45 poprawkę, która pozwoliłaby na aborcję w przypadku wady płodu. Przed głosowaniem rząd nie opublikował negatywnej opinii prokuratora generalnego, który stwierdził, że projekt ustawy jest sprzeczny z konstytucją.

Konstytucja irlandzka zapewnia równe prawo do życia dla matek i ich nienarodzonych dzieci. Jednak Sąd Najwyższy orzekł, że aborcja może być dopuszczalna w określonych okolicznościach.

Wesprzyj nas już teraz!

Minister zdrowia Simon Harris, przeciwstawiając się zmianom legislacyjnym, stwierdził podczas debaty parlamentarnej: – Nigdy nie można powiedzieć, że płód, nawet z poważnymi nieprawidłowościami, nie urodzi się żywy. Nawet jeśli miałby żyć przez krótki czas, kilka minut i będzie u niego wyczuwalny oddech oraz bicie serca, to taki płód ma zagwarantowaną ochronę konstytucyjną i powinien przyjść na świat.  

Cora Sherlock, rzecznik organizacji Pro-Life Campaign oskarżyła polityków, którzy poparli nowelizację, że „wyrządzili prawdziwą krzywdę rodzinom dzieci niepełnosprawnych, szczególnie tych, na których naciskano, aby uśmierciły swoje dzieci”. – Jest coś bardzo niepokojącego w tym, w jaki sposób niektórzy politycy próbują wprowadzić przepisy, pozbawiające wszelkiej ochrony prawnej dzieci bardzo chore i potrzebujące naszego wsparcia – mówiła.

W 2013 r. po burzliwej debacie parlamentarnej zalegalizowano aborcję w Irlandii. Kilku posłów zrezygnowało wówczas z mandatu poselskiego. Swoje stanowisko stracił także jeden z ministrów, który zagłosował wbrew rekomendacji rządu.

Obecnie prawo w Irlandii zezwala na uśmiercenie dziecka poczętego, gdy istnieje poważne zagrożenie dla życia matki, w tym także wtedy, kiedy kobieta twierdzi, że kontynuacja ciąży może doprowadzić ją do popełnienia samobójstwa. Za wykonanie aborcji niezgodnej z prawem grozi kara do 14 lat pozbawienia wolności.

W przypadku gdy istnieje zagrożenie dla życia kobiety z powodu choroby, dwóch lekarzy podejmuje decyzje, czy ciąże kontynuować, czy też ją „przerwać.” Gdy kobieta domaga się aborcji z powodu „myśli samobójczych,” decyzja o uśmierceniu dziecka podejmowana jest przez zespół trzech lekarzy: dwóch psychiatrów i jednego położnika, którzy muszą jednomyślnie wyrazić swoją opinię.

Premier Enda Kenny obiecał niedawno powołać specjalną komisję, mającą zaproponować dalszą liberalizację prawa.

Źródło: cruxnow.com., AS.

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 556 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram