Organizacja postępowych irlandzkich duchownych domaga się radykalnej zmiany wewnętrznej dyscypliny i katolickiego nauczania. Duchowieństwo otwarcie kontestujące tradycję, nauczanie i autorytet Kościoła wzywa do „dialogu”, równocześnie zaostrzając konflikt z Watykanem.
W Dublinie odbył się kongres Stowarzyszenia Katolickich Księży, wzięło w nim udział około tysiąca duchownych, osób zakonnych i wiernych. Żaden spośród biskupów nie uczestniczył w tym spotkaniu. Członkowie stowarzyszenia wezwali do „dialogu” na wszystkich poziomach życia tamtejszego Kościoła, do nowego odczytania reformatorskich impulsów dostrzeganych w duchu II Soboru Watykańskiego. Według jednego z uczestników, Irlandczycy powinni rozpocząć pracę nad „nową formą Kościoła z inkluzywnością jako jego znakiem rozpoznawczym”. Nowej wizji odpowiadać powinny liturgia, moralność, społeczne zaangażowania a także organizacja życia religijnego na szczeblu parafialnym. Uczestniczący w konferencji wskazywali na konieczność zwiększenia roli kobiet, wprowadzenia permisywnych zmian w etyce seksualnej, większego zaangażowania w ruch praw człowieka. Oczekują zmian w zarządzaniu Kościołem na wszystkich jego szczeblach w ramach realizacji nowej wizji.
Wesprzyj nas już teraz!
Stowarzyszenie Katolickich Księży jak i inne postępowe organizacje katolickie są wysoce zaangażowane w dyskusję o stanie irlandzkiego Kościoła. Stowarzyszenie to otwarcie postuluje daleko idącą dekonstrukcję w imię otwartości, tolerancji i liberalnego rozumienia wiary. Teologicznego i moralnego „wsparcia” tym dążeniom od dekad udzielali popularni duchowni. W ostatnim czasie część z nich spotkało się z krytyczną oceną Kongregacji Doktryny Wiary. Redemptoryści, o. Gerard Moloney i o. Tony Flannery a także pasjonista ks. Brian D’Arcy i inni duchowni otrzymali w ostatnim czasie zakaz wypowiadania się w imieniu Kościoła. Według części katolickich publicystów, kroki dyscyplinarne miały miejsce prawdopodobnie zbyt późno. Aktywność kontrowersyjnych duchownych wzbudzała wątpliwości nie tylko wiernych i duchownych ale i ich kościelnych przełożonych.
Ojciec Flannery wraz ze współpracownikami dawno stali się twarzami jak i teoretykami kościelnej kontestacji. Wspólnie redagowali postępowy miesięcznik „Reality”, będący oficjalnym wydawnictwem irlandzkiej prowincji redemptorystów. Przedstawiciele Stowarzyszenia zapowiedzieli, że nie podporządkują się decyzjom Watykanu w sprawie o. Flanneriego, nie wspominając już o wierności Magisterium.
Źródło: irishexaminer.com
mat