W maju lub czerwcu 2018 roku w Irlandii odbędzie się referendum w sprawie 8. poprawki do tamtejszej Konstytucji, która uznaje prawo do życia dziecka nienarodzonego. Obecnie sztuczne przerwanie ciąży w Irlandii może mieć miejsce tylko w przypadku zagrożenia życia matki.
W Republice Irlandii aborcja była zawsze zakazana. Poprawkę do konstytucji w tej sprawie wniesiono w roku 1983, po referendum, w którym poprawkę dotyczącą zagrożenia życia matki poparło blisko 70 proc. Irlandczyków.
Wesprzyj nas już teraz!
Referendum odbędzie się kilka tygodni przed wizytą papieża Franciszka na Zielonej Wyspie.
Irlandzka telewizja RTE zaznacza, że wciągu najbliższych 18 miesięcy w kraju może dojść nawet do ośmiu różnych referendów, w których społeczeństwo odpowie na pytania dotyczące ważnych kwestii społeczno-politycznych, w tym m.in. referendum na temat procedur rozwodowych.
Od roku 2001 w Republice Irlandii zorganizowano łącznie 15 referendów. Dwa lata temu po referendum dotyczącym legalizacji związków jednopłciowych, Irlandia stała się pierwszym krajem świata, gdzie kwestię tę rozstrzygnięto w ogólnonarodowym głosowaniu. Jaki będzie wynik przyszłorocznego referendum trudno dziś jednoznacznie rozstrzygnąć. Katolicka kulturowo Irlandia, po nagłośnionym w mediach skandalu pedofilskim, zmienia się podobnie jak inne kraje Europy Zachodniej.
Warto zaznaczyć, że spory odsetek irlandzkich kobiet szuka legalnych i bezpiecznych możliwości aborcji w innych krajach, przede wszystkim w Wielkiej Brytanii.
Źródło: „RTE TV” (www.rte.ie)
ChS