Zarówno w Republice Irlandii, jak i w Irlandii Północnej większość mieszkańców popiera referendum w sprawie zjednoczenia wyspy, ale gdyby się ono odbyło, w Irlandii Północnej idea ta zostałaby wyraźnie odrzucona – wynika z sondażu opublikowanego w sobotę przez „The Irish Times”.
W głównej części kraju za przeprowadzeniem plebiscytu jest 76 proc. badanych, a przeciw – 13 proc., natomiast w Irlandii Północnej jest to odpowiednio 55 proc. i 30 proc. Zdaniem mieszkańców republiki stosowne głosowanie należałoby przeprowadzić w ciągu 5 lat – obywatele Zjednoczonego Królestwa woleliby dłuższy termin, nie później, niż przed upływem dekady.
Nieodmiennie, zjednoczenia kraju w jedno i przeprowadzenia referendum chcą irlandzcy katolicy. 72 proc spośród wiernych Kościoła Świętego żąda organizacji głosowania, a inicjatywie tej sprzeciwia się zaledwie 12. Odwrotnie protestanci, wśród których niemal połowa, bo 47 proc. odrzuca propozycję głosowania, odwrotnie do 39 proc. z nich, którzy chcieliby, aby referendum się odbyło. Wśród wyznawców innych religii i ateistów przeważa poparcie dla głosowania – 50 proc. chce jego rozpisania, a 25 proc. jest zdania przeciwnego.
Wesprzyj nas już teraz!
Jednak, jak podaje „The Irish Times”, gdyby do referendum rzeczywiście doszło, po obu stronach granicy wyniki byłby prawdopodobnie różne. W Republice Irlandii za tym, żeby Irlandia Północna opuściła Zjednoczone Królestwo i połączyła się z resztą wyspy, opowiada się 66 proc. badanych, zaś przeciwne temu jest 16 proc. Wśród wszystkich mieszkańców Irlandii Północnej za pozostaniem w składzie Zjednoczonego Królestwa jest 50 proc. ankietowanych, a za przyłączeniem się do Republiki Irlandii – 25 proc – wynika z sondażu opublikowanego przez medium.
Przeciwko zjednoczeniu zdecydowanie są północnoirlandzcy protestanci (79 proc. przeciw i 4 proc. za) – mniej jednoznaczne nastroje panują wśród osób, które nie identyfikują się ani jako protestanci, ani katolicy (35 proc. przeciw, 20 proc. za, przy 31 proc. niezdecydowanych). Wśród północnoirlandzkich katolików przyłączenie prowincji do Republiki Irlandii popiera 55 proc. badanych, przeciwnych temu jest 21 proc.
Sondaż został przeprowadzony równolegle w obu częściach wyspy przez ośrodek Ipsos na zlecenie „The Irish Times” i projektu badawczego ARINS, którego celem jest analiza relacji między Republiką Irlandii a Irlandią Północną oraz opinii co do politycznej przyszłości wyspy.
(PAP)/ oprac. FA