To, czego młodzi ludzie pragną i potrzebują, to nie bezcelowa „synodalność”, lecz trwałe, niezmienne prawdy Kościoła – powiedział irlandzki biskup Niall Coll. Jak zaznaczył, doktrynalna jasność i tradycja są również tym, co przyciąga niewierzących do katolicyzmu. – Często konwertyci są przyciągani przez doktrynalną solidność, głębię sakramentalną i ciągłość z tradycją Kościoła – wyjaśnił hierarcha.
Wypowiedź ordynariusza diecezji Raphoe miała miejsce podczas promocji książki Johna O’Briena Przemieniająca odnowa w Kościele katolickim („Transformative Renewal in the Catholic Church”). Irlandzki biskup powiedział wówczas, że młodzi katolicy poszukują dziś doktrynalnej „jasności” i tradycji jako przeciwwagi dla postchrześcijańskiego świata, w którym są zanurzeni. Wyjaśnił, że to, czego młodzi ludzie pragną i potrzebują, to nie bezcelowa „synodalność”, lecz trwałe, niezmienne prawdy Kościoła.
Hierarcha odniósł się szczególnie do sytuacji katolików urodzonych od 1995 roku, których nazwał „i-Gen”. – Dorastając (od 1995 roku) całkowicie w postchrześcijańskiej, cyfrowej, moralnie rozfragmentaryzowanej kulturze, nie mają oni odziedziczonej pamięci o katolickiej Irlandii. Paradoksalnie prowadzi to wielu z nich do poszukiwania jasności, spójności i tradycji – stwierdził bp Coll.
Wesprzyj nas już teraz!
Duchowny zauważył, że doktrynalna jasność i tradycja są również tym, co przyciąga niewierzących do katolicyzmu. – Często konwertyci są przyciągani przez doktrynalną solidność, głębię sakramentalną i ciągłość z tradycją Kościoła. Dla nich Kościół opiera się na prawdzie zrozumiałej w swoim wymiarze cielesnym i wymagającej, a nie na dostosowywaniu się – kontynuował biskup diecezji Raphoe.
Dodał, że młodzi katolicy chcą formacji, a nie jałowych dyskusji i „postępowych” pomysłów na Kościół. – I to prowadzi mnie do stwierdzenia, że synodalność, jeśli nie jest zakorzeniona w Piśmie Świętym i doktrynie, grozi niekończącą się dyskusją bez kierunku – stwierdził bp Coll.
Hierarcha podkreślił również znaczenie katechizacji i odpowiedniej formacji katechetów, ponieważ odnowa nie może się utrzymać bez formacji. – Lud Boży nie może wspólnie rozeznawać, jeśli nie potrafi wyrazić tego, w co wierzy i dlaczego – zaznaczył duchowny.
Biskup Coll zakończył swoją wypowiedź stwierdzeniem, że przyszłość irlandzkiego katolicyzmu zależy od tego, czy Kościół będzie potrafił zarówno „nauczać jasno”, jak i „słuchać głęboko”.
Źródło: lifesitenews.com
AF