13 października 2013

Islamiści coraz aktywniejsi w Kazachstanie

(By Peretz Partensky from San Francisco, USA [CC-BY-SA-2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/2.0)], via Wikimedia Commons)

W Kazachstanie gwałtownie rośnie aktywność muzułmańskich ekstremistów, alarmuje w tekście zatytułowanym „Kazachstan — część emiratu czeczeńskiego?” Igor Rotar, komentator agencji Rosbałt.ru.

 

W Ałma Acie sądzony jest aktualnie Sajan Chajrow, przywódca terrorystycznej grupy radykałów islamskich, oskarżony o zbiorowe morderstwo 12 osób — myśliwych i ich rodzin — w parku narodowym Ałatau Zailijski, położonym niedaleko Ałma Aty. Ich ciała znaleziono w sierpniu 2012. Według wersji śledczej zbrodnia stanowiła typową likwidację świadków, jeden z zamordowanych myśliwych odkrył bazę terrorystów. Ałatau Zailijski to teren wysokogórski, sprzyjający ukrywaniu się i działalności partyzanckiej.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Służby bezpieczeństwa wiążą z tą grupą jeszcze kilka innych zbrodni popełnionych w ostatnich latach. Schwytanie terrorystów po masakrze w górach Ałatau wymagało użycia ciężkiej broni i skończyło się bitwą, w której zginęło 12 terrorystów.

 

Działania terrorystyczne są w Kazachstanie nowością, związaną z infiltracją radykałów z rejonu Kaukazu — pisze Igor Rotar. Jego zdaniem, sami Kazachowie są generalnie mniej religijni niż Tadżykowie czy Uzbecy i do niedawna władze tego kraju nie stykały się w ogóle z problemem agresywnego islamu. Problem ujawnił się dopiero dwa lata temu, w związku z falą muzułmańskich ataków terrorystycznych na Zachodzie.

 

Kazachski politolog Dosym Satpajew wskazuje, że większość kazachskich radykałów to neofici. Działają oni głównie w zachodniej części kraju, położonej najbliżej krajów Północnego Kaukazu, gdzie islam przybiera dużo bardziej agresywną formę. Z drugim brzegiem Morza Kaspijskiego tę część Kazachstanu wiążą silne więzi gospodarcze oraz obecność dużej diaspory narodów kaukaskich. Zdaniem Satpajewa, kazachscy radykałowie są już dobrze widoczni w życiu politycznym kraju. O ile ich poglądy religijne są przypadkową mieszanką różnych nurtów religijnych islamu, o tyle charakteryzuje ich typowe dla neofitów ideologiczne podejście i silny radykalizm.

 

W latach 2002–2004 w meczetach Kazachstanu głosił kazania ideolog islamskich radykałów Said Buriackij (Aleksander Tichomirow). Pod jego wpływem dziesiątki młodych Kazachów pojechały wziąć udział w wojnie na Północnym Kaukazie. Są oni tam nadal obecni, a strona internetowa pod nazwą „Emirat kaukaski” regularnie zamieszcza ogłoszenia „kazachskich mudżahedinów”.

 

 

Źródło: Rosbałt.ru

dom

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 932 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram