Ciąg dalszy zniszczeń i represji islamistycznych rebeliantów na północy Mali. Zdewastowali oni kolejne sufickie mauzolea w Timbuktu. Te budowle miały znaczącą wartość historyczną, jednak islamiści uznali je za bałwochwalcze. Zdaniem związanych z Al-Kaidą fundamentalistów, sufizm jest nurtem heretyckim. Rebelianci wprowadzili także prawo zakazujące…muzyki.
W lipcu oraz październiku, islamiści zniszczyli mauzolea, z których część pochodziła z XIV wieku. W ostatnich dniach kolejne cztery monumenty zostały zdewastowane. Kolejnym przykładem barbarzyństwa islamistów jest zakazanie przez nich muzyki. Zachodnia muzyka jest nielegalna na północy Mali na mocy dekretu z 22 sierpnia 2012r. „Powinna być ona zastąpiona przez wersety Koranu”, piszą autorzy zarządzenia.
Wesprzyj nas już teraz!
Zachód jest głównym wrogiem rebeliantów. Islamiści zwalczają także muzykę regionalną. Wojownicy związani z Al-Kaidą już od 2007 atakowali miejsca w Mali, gdzie odbywały się festiwale muzyczne. To poważny cios dla tego regionu. Twórczość muzyków jest ważnym bogactwem dla ubogiej w zasoby naturalne północy Mali. – Muzyka reguluje życie każdego Malijczyka, od kołyski aż po grób – mówi Toumani Diabaté, znany malijski muzyk, grający na tradycyjnych instrumentach. – Jest tak od czasów starożytnych aż do dzisiaj. Mali bez muzyki w zasadzie nie istnieje – dodaje Diabaté.
Konflikt w Mali rozpoczął się w połowie stycznia 2012 r., kiedy to członkowie plemienia Tuaregów wywołali bunt. Domagający się autonomii rebelianci opanowali północ kraju. Wspierali ich związani z Al-Kaidą islamiści, którzy na początku kwietnia wystąpili przeciw dotychczasowym sojusznikom. Fundamentaliści pokonali Tuaregów i opanowali rządy nad północną częścią kraju. Wprowadzili tam surowy reżim oparty na prawie szariatu. W lipcu ukamienowano w tym rejonie parę, która miała nieślubne dziecko. Ponadto, jak podaje „Rzeczpospolita”, od sierpnia wielokrotnie chłostano osoby żyjące bez ślubu, palące tytoń czy spożywające alkohol.
W walkę z fundamentalistami zaangażowała się ONZ. Organizacja Narodów Zjednoczonych w czwartek uchwaliła rezolucję dotyczącą walki z islamistami.
Źródła: guardian.co.uk/ rp.pl
Marcin Jendrzejczak