W grudniu 2015 roku ukazał się w Internecie magazyn poruszający kwestie szyfrowania przesyłanych informacji i anonimowości przy korzystaniu z sieci. Takie porady mają pomóc w uniknięciu zatrzymania i wykrycia przez policję planowanych zamachów. Kodowanie przesyłanych wiadomości utrudnia pracę organom ścigania i zwiększa możliwość przygotowania oraz przeprowadzenia ataków terrorystycznych.
Wśród islamistów można zaobserwować wzmożone zainteresowanie kryptologicznymi metodami szyfrowania informacji. Pod koniec grudnia 2015 roku w Internecie pojawiło się czasopismo „Kybernetiq”, poruszające kwestie szyfrowania przesyłanych wiadomości. Grupy islamistyczne zainteresowały się tą kwestią ze względu na potrzebę rozprzestrzeniania informacji propagandowych bez możliwości wykrycia nadawcy. Autorzy magazynu twierdzą, że nie są związani z Państwem Islamskim, ale nie wspominają o innych grupach ekstremistycznych. Na łamach czasopisma poruszane są takie zagadnienia jak możliwości ukrycia tożsamości w Internecie, polecane są również darmowe programy służące do tego celu. Magazyn opisuje i analizuje także programy służące do szyfrowania wiadomości. Informuje także jakich stron należy unikać, aby nie zostać oskarżonym o powiązania z grupami islamistycznymi.
Wesprzyj nas już teraz!
Specjaliści do spraw bezpieczeństwa informacji zauważyli w ostatnich miesiącach duże zainteresowanie platformami do bezpiecznej komunikacji w Internecie. Jednak samo korzystanie z takich możliwości nie jest nowe wśród grup ekstremistycznych. Alex Krasodomski z londyńskiego centrum analiz mediów społecznościowych przypomina, że już Al – Kaida korzystała z przygotowanych przez siebie cyfrowych metod szyfrowanej wymiany informacji.
Nowością jest też zwiększona możliwość korzystania z programów kodujących na urządzeniach mobilnych. Istnieje teoria mówiąca, że ekstremiści islamscy przygotowując serie zamachów w Paryżu korzystali z takich właśnie aplikacji szyfrujących.
źródło: „Gazeta Polska”
MR