9 lutego 2017

Izba Gmin zdecydowanie za Brexitem. Teraz czas na głosowanie w Izbie Lordów

(fot. CHROMORANGE / Ralph Peters/FORUM)

Projekt ustawy upoważniającej premier Theresę May do rozpoczęcia procedury wyjścia z Unii Europejskiej został przyjęty przez brytyjską Izbę Gmin. Za rządowym wnioskiem zagłosowało 494 posłów. Przeciwko Brexitowi opowiedziało się 122 posłów. Teraz dokument trafi do dalszych prac w Izbie Lordów.

 

Deputowani zdecydowali się poprzeć ustawę, choć większość z nich w ubiegłorocznym referendum opowiadała się za pozostaniem w Unii Europejskiej. Teraz jednak postanowili zagłosować zgodnie z wyrażoną przy urnach wolą wyborców. W czasie ubiegłorocznego referendum 52 proc. Brytyjczyków opowiedziało się za opuszczeniem wspólnoty.

Wesprzyj nas już teraz!

 

„Byliśmy dzisiaj świadkami historycznego głosowania: udzielenia poparcia większości dla rozpoczęcia negocjacji dotyczących naszego wyjścia z Unii Europejskiej i nowego, silnego partnerstwa z państwami członkowskimi” – oświadczył minister ds. Brexitu David Davis. Jak dodał, należy dołożyć starać, by „to ważne zadanie zakończyło się sukcesem dla naszego kraju”.

 

Na etapie prac komisyjnych posłowie odrzucili wszystkie poprawki, w tym propozycję udzielenia przez Wielką Brytanię jednostronnej gwarancji prawa rezydencji dla obywateli UE mieszkających w Wielkiej Brytanii. Brytyjski rząd deklarował wcześniej, że jego intencją jest, by rozwiązać tę kwestię możliwie najszybciej po rozpoczęciu negocjacji, uzyskując zapewnienia obejmujące zarówno obywateli Unii Europejskiej w Wielkiej Brytanii, jak i Brytyjczyków na kontynencie. Ma być to jeden z pierwszych tematów rozmów po uruchomieniu procedury wyjścia z UE.

 

Przegłosowana ustawa składa się z dwóch punktów, wyrażających bezwarunkową zgodę na rozpoczęcie procedury wyjścia z Unii Europejskiej. Teraz projekt w trzech czytaniach zostanie omówiony w Izbie Lordów. Jeśli pojawią się poprawki, będą poddane pod głosowanie w obu izbach. Rząd chciałby, by głosowania zakończyły się 7 marca, tak by premier May mogła 9 marca formalnie rozpocząć procedurę wyjścia. Miałoby się to stać na szczycie Rady Europejskiej.

Źródło: wpolityce.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram