Pod koniec lat 60 – tych Izrael zabronił zamieszkującym Zachodni Brzeg Palestyńczykom sprawowania kultu w sanktuarium w miejscu grobu biblijnego patriarchy Józefa. Żydzi przekształcili położone na terytorium autonomicznego obszaru miejsce kultu we własną świątynię, co przyczyniło się do licznych starć w jego okolicy. W wyniku kolejnej potyczki z izraelskim wojskiem w mieście Nablus zginął 19- letni nastolatek.
Podczas walk między Palestyńczykami a izraelską armią przy Grobie Józefa w palestyńskim mieście Nablus 20 lipca został zastrzelony 19-letni Palestyńczyk. Palestyński Czerwony Półksiężyc poinformował, że w wyniku ostrzału cztery inne osoby zostały ranne, a 30 porażone gazem łzawiącym, w tym dziecko i 12-letnia dziewczynka.
Według izraelskiej armii, podejrzani strzelali do sił porządkowych, rzucali ładunkami wybuchowymi i kamieniami oraz podpalali opony. Wojsko eskortowało grupę żydowskich pielgrzymów do miejsca, czczonego jako grób ich biblijnego przodka Józefa. Media izraelskie informują, że wśród odwiedzających byli szef izraelskiej policji Kobi Shabtai i Hanamel Dorfman, szef sztabu w Ministerstwie Bezpieczeństwa Narodowego.
Wesprzyj nas już teraz!
Gazeta „Haaretz” twierdzi, że za atak na grupę zwiedzających odpowiedzialny jest batalion Brygad Al-Kuds z Nablusu, zbrojne skrzydło grupy terrorystycznej Islamski Dżihad.
Oficjalnie Grób Józefa, syna biblijnego patriarchy Jakuba, znajduje się na leżącym pod kontrolą palestyńską obszarze Zachodniego Brzegu Jordanu. Dotychczas armia izraelska koordynowała i zabezpieczała wizyty żydowskich wiernych w określonych godzinach, przy czym często dochodziło do starć między żołnierzami a Palestyńczykami.
W ostatnich latach przy Grobie Józefa wielokrotnie dochodziło do starć i niszczenia tego miejsca. W sierpniu ubiegłego roku został zastrzelony 17-letni Palestyńczyk, a 30 innych zostało rannych. Walki między izraelskimi żołnierzami a Palestyńczykami w bezpośrednim sąsiedztwie świątyni podczas tzw. zamieszek tunelowych w 1996 r. i po rozpoczęciu drugiej intifady jesienią 2000 r. pochłonęły wiele ofiar. Przez pewien czas grobowiec był nieczynny, teraz jest otwarty dla Żydów w określonych godzinach dla wcześniej zorganizowanych grup.
Po zajęciu Zachodniego Brzegu przez Izrael w 1967 r. muzułmanom zakazano sprawowania kultu w sanktuarium i stopniowo przekształcono je w żydowskie miejsce modlitewne. Na mocy porozumień z Oslo z 13 września 1993 r. o wzajemnym uznaniu Izraela i Organizacji Wyzwolenia Palestyny, Grób Józefa miał pozostać pod administracją izraelską jako enklawa na terytorium palestyńskim. Jednak po palestyńskim ataku na izraelskich żołnierzy przy grobowcu jesienią 2000 r., izraelska armia zrezygnowała z ciągłej ochrony tego miejsca. Do dziś Żydzi nadal pielgrzymują do grobu patriarchy.
Skłonność żydów do ekspansji i prześladowań innych grup religijnych w znacznej mierze dotyka także żyjących w Ziemi Świętej chrześcijan. O problemie, nasilającym się wraz z osiąganiem większych wpływów politycznych przez szowinistów, alarmuje m.in. łaciński patriarcha Jerozolimy, abp. Pizzaballa.
KAI/ oprac. FA
Pomoc Kościołowi w potrzebie protestuje przeciwko agresji wobec chrześcijan w Ziemi Świętej
Żydowskie władze prześladują chrześcijan w Ziemi Świętej. „Zniechęcająca atmosfera”