28 stycznia 2018

Izrael o „polskich obozach śmierci”. Morawiecki twardo: Auschwitz to nie polska nazwa

(Mateusz Morawiecki. Fot. Krystian Maj/Forum)

„Auschwitz-Birkenau to nie jest polska nazwa, a Arbeit Macht Frei to nie jest polski zwrot” – napisał na Twitterze premier polskiego rządu, Mateusz Morawiecki. W ten sposób odpowiedział na zarzuty izraelskich polityków i dziennikarzy o to, że polska chce karać za używanie określenia „polskie obozy śmierci”.

 

„Auschwitz to najbardziej gorzka lekcja o tym, jak ideologie mogą prowadzić do piekła na ziemi. Żydzi, Polacy i wszystkie ofiary powinny być strażnikami pamięci o tych, którzy zostali zamordowani przez niemieckich nazistów. Auschwitz-Birkenau to nie jest polska nazwa, a Arbeit Macht Frei to nie jest polski zwrot” – czytamy we wpisie premiera polskie rządu.

Wesprzyj nas już teraz!

 

To odpowiedź na krytykę, jaka spadła na polski rząd z ust najważniejszych polityków izraelskich oraz dziennikarzy. Oburzyli się oni zmianami w prawie, zatwierdzonymi w piątek przez parlament, które umożliwiają karanie osoby, która użyje sformułowania „polskie obozy śmierci”. A to w przeszłości zdarzało się wielokrotnie.

 

„Zdecydowanie  sprzeciwiam się tej ustawie” – ocenił szef izraelskiego rządu, Benjamin Netanjahu i zapowiedział na Twitterze, iż poprosi ambasador Izraela w Polsce o spotkanie z premierem Morawieckim.

 

Ustawę skrytykowali także prezydent Izraela Reuven Rivlin, a także jedna z dziennikarek, która napisała na Facebooku kilkakrotnie hasło: „Polish death camps”. Jednak najbardziej oburzające były słowa członka Knesetu, obiecującego polityka Yaira Lapida. „Moja babcia została zamordowana w Polsce przez Niemców i Polaków. Nie potrzebuje od was lekcji. Konsekwencje odczuwamy po dziś dzień. Ambasada powinna natychmiast wystosować przeprosiny” –  napisał polityk.

 

Sejm przyjął w piątek nowelizację, która wprowadza karę grzywny lub karę do 3 lat więzienia za słowa typu „polskie obozy śmierci”. Ustawa umożliwi też wszczynanie postępowań karnych m.in. za negowanie zbrodni ukraińskich nacjonalistów. Za przyjęciem nowelizacji było 279 posłów, 5 było przeciw, 130 wstrzymało się od głosu.

 

 

Źródło: wpolityce.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram