Dwa lata po podpaleniu benedyktyńskiego kompleksu Kościoła Rozmnożenia Chleba i Ryb nad jeziorem Genezaret w Izraelu, winnym został uznany 22-letni żydowski ekstremista. Wymiar kary zostanie ogłoszony wkrótce.
Sąd w Nazarecie uznał 22-letniego żydowskiego ekstremistę winnym podpalenia w czerwcu 2015 roku klasztoru niemieckich benedyktynów położonego w miejscowości Tabgha nad Jeziorem Genezaret, zwanym też Jeziorem Tyberiadzkim. Z zarzutów oczyszczono 21-letniego mężczyznę, którego oskarżano o bycie wspólnikiem podpalacza. Wyrok dla pierwszego z nich zostanie podany do wiadomości publicznej nieco później.
Wesprzyj nas już teraz!
Obaj oskarżeni należą do ekstremistycznej grupy żydowskiej działającej wśród tak zwanych osiedli żydowskich, skupisk tworzonych przez Żydów na zajętych po wojnie sześciodniowej dawnych terenach arabskich.
Radykałów aresztowano już miesiąc po podpaleniu klasztoru. Jak ocenił prokurator Avi Pasternak, wyrok sądu jest jasną deklaracją przeciwko żydowskiemu terroryzmowi.
Pożar z czerwca roku 2015 spowodował straty w wysokości około 1,3 mln euro. Ogień uszkodził sam kościół oraz południowe skrzydło klasztoru, poświęconego w 2012 roku przez zmarłego przed kilku dniami kardynała Joachima Meisnera. Dodatkowo na ścianach zabudowań wypisano antychrześcijańskie hasła. Prace renowacyjne trwały osiem miesięcy. Z powodu dymu lekko ucierpiał jeden zakonnik oraz wolontariuszka.
W lutym tego roku odbyła się ceremonia ponownego poświęcenia kościoła, podczas której przemawiał między innymi izraelski prezydent Reuwen Riwlin, zwracając się przeciwko ekstremizmowi i w obronie wolności religijnej.
Kościół w Tabdze stoi w miejscu uznawanym zgodnie z tradycją za to, w którym Jezus Chrystus dokonał rozmnożenia chleba i ryb. Zbudowano go w latach 80. XX wieku na ruinach starożytnego kościoła. Pielgrzymuje do niego wielu chrześcijan z całego świata.
Źródła: katholisch.de, pch24.pl
Pach