30 lipca 2023

Jacek Komuda: słowa „Ruś” i „ruski” nie mają nic wspólnego z dzisiejszą Rosją

(fot. Pixabay)

„Używane dzisiaj w mowie potocznej słowa ruscy czy ruskie budzą pogardliwe lub negatywne skojarzenia. Stało się tak, gdyż za czasów PRL i w latach 90. zwykło się określać tak nie tylko sowieckich Rosjan, lecz także w ogóle ludzi pochodzących z dawnego ZSRS. Ruskimi nazywano zarówno mieszkańców Moskwy, jak i Ukraińców oraz Białorusinów przyjeżdzających do nas na handel albo do pracy na czarno. Tak samo mówiono na Rosjan z Królewca albo spod Pskowa czy z Donbasu, nie rozróżniając, że dawni mieszkańcy ZSRS dzielili się już wówczas na obywateli przynajmniej teoretycznie suwerennych państw. Na fali niechęci do Rosji po ataku na Ukrainę nawet pierogi ruskie zmieniano na ukraińskie”, pisze na łamach tygodnika „Do Rzeczy” Jacek Komuda.

Autor „Samozwańca” zwraca uwagę, że w takim podejściu nie ma żadnego sensu, ponieważ słowa „Ruś” i „ruski” nie mają nic wspólnego z dzisiejszą Rosją, za to… znacznie więcej z dawną Rzecząpospolitą, w której skład wchodziły księstwa ruskie, nigdy niebędące pod władzą carów. „Z biegiem czasu bowiem podbijane były przez Litwę, aby w końcu na mocy unii polsko-litewskiej wejść w skład Korony”, podkreśla.

O jakich ziemiach mowa? „Zacznijmy od Rusi Czerwonej, która przyłączona została jeszcze za czasów Kazimierza Wielkiego i w XVII w. dzieliła się na ziemie: przemyską, sanocką, lwowską, halicką i województwo bełskie”, zauważa Komuda. Dodaje, że część z tych ziem wchodzi nawet dziś w skład Podkarpacia.

Wesprzyj nas już teraz!

„Kolejną Rusią w składzie Rzeczypospolitej była Ruś Kijowska, która zniszczona przez Tatarów utraciła pozycję najsilniejszego i najbardziej rozwiniętego księstwa ruskiego. W dawnej Polsce nie używano jednak prawie tego określenia. Zamiast tego tereny nad Dnieprem nazywano Kijowszczyzną, Kijowskim albo kijowskim województwem, bo taką jednostkę terytorialną tworzyła. (…) W skład Rzeczypospolitej wchodziła jeszcze Ruś Czarna – dziś południowa część Białorusi, kraina rozciągająca się od Nowogródka po Dniepr, Bobrujsk i Mozyr na wschodzie. (…) Na północ od niej rozciągała się Ruś Biała, której nazwa dała początek współczesnej Białorusi. Mieszkańcy tych ziem określali się często Rusinami, Nazwa ta nie miała jednak nic wspólnego z późniejszą Rosją, którą w XVI i XVII w. określano mianem Moskwy, a jej mieszkańców Moskalami aż do wieku XIX”, podsumowuje autor „Bohuna”.

Źródło: tygodnik „Do Rzeczy”

GADOWSKI, WARZECHA, KARPIEL. ZEŁENSKY OGRYWA POLAKÓW? MOCNE FAKTY!

Wojna na Ukrainie to „zasłona dymna” przed wojną o Arktykę? Rosja „ożywiła” obiekty wojskowe z czasów sowieckich

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram