5 lipca 2019

Jak będzie wyglądał Kościół? Nowe informacje o reformie Kurii Rzymskiej

(Zdjęcie ilustracyjne. Źródło: pixabay.com (Carlo Armanni))

Katolickie media, opierając się na niezatwierdzonym jeszcze przez papieża roboczym tekście nowej konstytucji apostolskiej, opisują możliwe kierunki reformy Kurii Rzymskiej. Ma do niej dojść już we wrześniu.

 

Według portalu Crux Now projekt zakłada zmniejszenie liczby departamentów kurialnych. Priorytetem reformy wydaje się być m.in. potrzeba usprawnienia i zmniejszenia liczby departamentów, by uniknąć dublowania się kompetencji, ale przede wszystkim, by poczynić oszczędności.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Projekt konstytucji Kurii Rzymskiej, wstępnie zatytułowany „Praedicate Evangelium” („Abyście głosili Ewangelię”) trafił do szefów wszystkich departamentów Watykanu, konferencji biskupów, nuncjuszów i niektórych instytutów prawnych, których komentarze obecnie są badane przed oficjalną publikacją dokumentu.

 

Crux Now podaje, że konstytucja podzielona jest na dziewięć różnych sekcji. Trzy pierwsze są poświęcone wyjaśnieniu koncepcji i funkcji Kurii Rzymskiej oraz jej ogólnych norm. Następne dotyczą struktury, kompetencji i funkcji urzędów kurii, zwanych „dykasteriami”. Konstytucja „ma na celu wprowadzenie w bardziej radykalny sposób zmian w pracy Kurii w dobie zmian w Kościele”.  W projekcie dokumentu znajduje się też zapis świadczący o tym, że życie w komunii ma oblicze synodalności, które musi być wyrażone na wszystkich poziomach – z samym ludem Bożym, z biskupami i papieżem. Pierwsza część konspektu mówi jednak też, że konferencje biskupie, w tym grupy kontynentalne, „są jednymi z ważniejszych sposobów wyrażania i służenia komunii kościelnej w różnych regionach z papieżem, gwarantem jedności”.

 

Według źródeł portalu Crux Now, Kuria Rzymska będzie miała za zadanie dzielić się doświadczeniami Kościoła w formie najlepszych praktyk, kreatywnych sugestii i pomysłów, jak rozwiązywać problemy, działając w ten sposób jako „platforma lub forum komunikacji” między lokalnymi kościołami a konferencjami biskupów. „Kuria nie stoi między papieżem a kolegium biskupów, ale służy obu” – stanowi projekt.

 

Konferencje biskupów zostaną wzmocnione w ramach nowej reformy. Zgodnie z założeniami konstytucji Kuria Rzymska będzie musiała „w większym stopniu konsultować się z lokalnymi episkopatami przed podjęciem ważnych decyzji, które będą dotyczyć konkretnych krajów”.

 

W trzeciej części konspektu mówi się, że dokumenty odnośnie określonego obszaru lub regionu „muszą zostać przedstawione zainteresowanej konferencji biskupów przed opublikowaniem przez Kurię”. Przedstawione – nie zaakceptowane.

 

Jeśli chodzi o same dykasterie, główne priorytety reformy wpisane do projektu konstytucji  koncentrują się na łączeniu departamentów i wprowadzaniu większej liczby świeckich mężczyzn i kobiet na stanowiska w Kurii. Z kolei urzędnicy watykańscy mają być „silniej umocowani i powiązani w strukturach międzynarodowych”.

 

Trzecia sekcja dokumentu wskazuje, że wszystkie dykasterie i inne biura Kurii Rzymskiej „są sobie równe z prawnego punktu widzenia”.

 

Jeśli chodzi o rolę świeckich, zachęca się, by zajmowali oni czołowe stanowiska w urzędach odnoszących się do rodziny i życia, promowania pokoju i sprawiedliwości, gospodarki i troski o stworzenie.

 

W sprawie dykasterii świeckich, życia i rodziny wskazuje się, że kluczowym zadaniem będzie teraz pogłębienie refleksji nad stosunkami między mężczyznami i kobietami „zgodnie z ich wzajemnością, komplementarnością i równą godnością”. „Kobiecy geniusz musi być promowany w Kościele wraz z udziałem kobiet w rolach przywódczych” – czytamy.

 

Dykasteria zajmująca się kwestiami życia i rodziny ma być odpowiedzialna za gromadzenie i proponowanie modeli duszpasterstwa towarzyszącego, formację i integrację zarówno małżonków rozwiedzionych, jak i tych, którzy zawarli ponowny związek cywilny, a także wiernych, którzy w pewnych kulturach żyją w związkach poligamicznych.

 

Jak donosiło hiszpańskie czasopismo „Vida Nueva”, na początku tego roku, jedną z najbardziej zauważalnych zmian, jakich należy się spodziewać, jest wzmocnienie funkcji Sekretariatu Stanu. Ma stać się bowiem nowym mega-departamentem ds. ewangelizacji.

 

Ten nowy departament połączyłby dwa istniejące biura kurii: Kongregację Ewangelizacji Narodów, zwaną również Propaganda Fidei, której zadaniem jest nadzorowanie tak zwanych „terytoriów misyjnych” oraz Papieską Radę ds. Promocji Nowej Ewangelizacji, utworzoną przez papieża Benedykta XVI w 2010 roku w celu przeciwdziałania rosnącej sekularyzacji narodów zachodnich.

 

Utworzona ma także zostać nowa dykasteria „usług charytatywnych”, która będzie bezpośrednio podlegała papieżowi. Departament obejmie Biuro Jałmużnika Papieskiego, którego fundusze pochodzą z darowizn na rzecz papieża, a także banku centralnego Watykanu, Administracji Dziedzictwa Stolicy Apostolskiej (APSA).

 

Projekt konstytucji przewiduje też połączenie Kongregacji Edukacji Katolickiej i Papieskiej Rady ds. Kultury w nową dykasterię „edukacji i kultury”.

 

Nie jest jasne, co stanie się z Kongregacją ds. Biskupów i Papieską Radą ds. Tekstów Prawnych, z których żadna nie pojawia się w zarysie konstytucji. Jest prawdopodobne, że jeśli nie zostaną one włączone do ostatecznego tekstu konstytucji, zostaną połączone z innymi strukturami, posiadającymi podobne kompetencje.

 

Ma pojawić się także nowa instytucja lub agencja odpowiedzialna za ocenę i promowanie uniwersytetów i pewnych wydziałów katolickich uniwersytetów.

 

Papieska Komisja ds. Ochrony Nieletnich będzie również częścią Kurii, służąc Ojcu Świętemu jako ciało konsultacyjne, zachowując swoją autonomię. Jej głównym zadaniem będzie współpraca z konferencjami biskupów i przełożonymi zakonów w zakresie stosowaniu lokalnych wytycznych dotyczących ochrony nieletnich i wrażliwych dorosłych.

 

Początkowo oczekiwano, że publikacja dokumentu nastąpi w czerwcu, we wspomnienie świętego Piotra – pierwszego papieża. Jednak ze względu na ogromną skalę komentarzy części watykańskiego personelu, które wpłynęły na ręce Ojca Świętego po ujawnieniu projektu tekstu, publikacja została opóźniona. Teraz mówi się, że dokument zostanie upubliczniony we wrześniu.

 

 

Źródło: cruxnow.com

AS

 

 

Kilka dni temu o sprawie pisała Catholic News Agency. Zobacz więcej TUTAJ.

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram