7 lipca 2021

Jak dobrze przeżyć wakacje lub czas urlopu?

(pixabay.com)

Rozpoczął się czas letniego odpoczynku, który wykorzystać możemy nie tylko dla – tak potrzebnej – regeneracji sił, ale i dla dobra naszej duszy. Każdą chwilę możemy wykorzystać po to, by zbliżyć się do Boga.

Wakacje mogą się nam przysłużyć podwójnie. Bez względu na to, czy dopiero czekamy na upragniony urlop, właśnie go rozpoczęliśmy, czy też w pełni korzystamy z wakacji, wystarczy wybrać sobie jedną – albo i kilka – z prostych, praktycznych propozycji. W jaki sposób możemy zatroszczyć się o naszą duszę? Z pewnością do najbardziej podstawowych środków należą:

  • Przystąpienie do Sakramentu Spowiedzi, poprzedzone modlitwą i starannym przygotowaniem
  • Uczestnictwo we Mszy świętej w trakcie tygodnia (we wszystkie lub wybrane dni) połączone z przyjęciem Komunii świętej.
  • Nawiedzenie i adoracja Najświętszego Sakramentu
  • Skupienie się na codziennej modlitwie, porannej i wieczornej
  • Codzienne odmawianie różańca świętego (części lub całości)
  • Odmawianie aktów strzelistych w ciągu dnia
  • Modlitwa w intencji zmarłych krewnych, nauczycieli i dobrodziejów
  • Codzienna lektura pobożna, np. pism świętych (może warto sięgnąć np. po „Naśladowanie Chrystusa” Tomasza à Kempis, „Traktat o doskonałym nabożeństwie do Najświętszej Maryi Panny” św. Ludwika Grignon de Montfort, „Walkę duchową” Wawrzyńca Scupoli lub najzwyczajniej, po pisma duchowe, które szczególnie przemawiały do nas w przeszłości
  • Umartwienie naszych zmysłów i praktykowanie uczynków miłości bliźniego
  • Identyfikację i walkę z naszą wadą główną, która popycha nas w stronę grzechu

Trudno wyobrazić sobie wypoczynek bez… kontaktu z naturą. Takie doświadczenie może stać się dla nas okazją do modlitwy i kontemplacji stworzenia. Bóg przemawia do nas przez piękno, wszystko co stworzone ujawnia pewien stopień doskonałości, wskazuje nam Stwórcę: tak piękno natury, jak i zwierząt. Powinniśmy troszczyć się o to, by dostrzegać te refleksy Bożej dobroci w stworzonym świecie, kultywując poczucie wdzięczności i wiary w Bożą Opatrzność. W trakcie wakacyjnych wyjazdów warto także zainteresować się religijną historią miejsca, w którym się znajdujemy. Możemy odkryć prawdziwe perły wiary i pobożności, tak często są nimi dawne wiejskie kościoły, w których murach przez wieki oddawano Bogu należną cześć a dusze otrzymywały tak wiele łask. To także kapliczki, cmentarze, zabytki architektury świeckiej, które także świadczą o wierze przodków (jak często w danych czasach kamienice opatrywane były świętymi figurami lub obrazami!). W trakcie takich wakacyjnych wypadów warto także pamiętać o lokalnych odpustach. Szczególnej uwadze polecamy – dalece subiektywny – wybór niektórych z nich:

  • 10-11 lipca, odpust ku czci św. Jana z Dukli. Uroczystości rozpoczną się w sobotę, 10 lipca, w oddalonej od Dukli o kilka kilometrów kaplicy świętego Jana z Dukli – Na Puszczy. Pierwsza Msza święta w kaplicy rozpocznie się o godz. 9:00, po niej odbędzie się Droga Krzyżowa. Na godz.12:00 zaplanowano sumę odpustową połączoną z procesją z relikwiami świętego pustelnika – procesją do dukielskiego sanktuarium. 11 lipca (w niedzielę) o godz. 11:00 rozpocznie się suma odpustowa w sanktuarium, oczywiście w liturgii Najświętszej Ofiary można będzie wziąć udział także w godz. 7:00, 9:00, 15:00, 18:00. Znajdując się na terenach Beskidu Niskiego warto nawiedzić Pustelnię i Sanktuarium św. Jana, oraz sanktuaria Matki Bożej z La Salette w Dębowcu oraz św. Michała Archanioła w Miejscu Piastowym
  • 13 lipca przypada wspomnienie świętych pustelników Andrzeja Świerada i Benedykta. Polskim ośrodkiem kultu świętych jest Tropie nad Dunajcem (diecezja tarnowska), suma została zaplanowana na godz. 11:00 – 11 lipca.
  • 16 lipca, odpust ku czci świętego Brunona z Kwerfurtu w Giżycku, suma o godz. 11:00. Każdego roku w Giżycku organizowany jest również Jarmark Świętego Brunona.
  • 16 lipca, odpust ku czci Matki Bożej Szkaplerznej w Biskupicach, nieopodal Wieliczki. Ośrodkiem życia parafialnego jest malowniczo położony kościół pod wezwaniem św. Marcina, przebudowany w wieku XVII.
  • 22 lipca przypada odpust ku czci św. Marii Magdaleny. Tego dnia w Kalwarii Zebrzydowskiej na górze Żarek w pustelni św. Marii Magdaleny sprawowana będzie uroczysta Msza święta
  • 23 lipca przypada wspomnienie świętej Brygidy Szwedzkiej, zakonnicy i współpatronki Europy. Tego dnia przypada odpust w gdańskiej parafii pod wezwaniem tej świętej, suma parafialna celebrowana jest o godz. 11:00.
  • 25 lipca, odpust ku czci świętej Kingi w Starym Sączu
  • 25 lipca przypada święto świętego Jakuba Apostoła. Uroczystości odbędą się m.in. w sanktuariach poświęconych świętemu Jakubowi w Szczyrku, Brzesku, Jakubowie, Więcławicach Starych i Lęborku, bazylice św. Jerzego w Kętrzynie, katedrze św. Jakuba w Olsztynie, oraz kościołach parafialnych w Warszawie-Tarchominie, Warszawie przy Placu Narutowicza, Ośnie Lubuskim, Tolkmicku, Mogilnie, Płocku Imielnicy oraz w Sączowie.
  • 29 lipca, wspomnienie św. Marty (z Betanii), Msza Święta odpustowa w kaplicy w Bisztynku (Warmia)
  • 2 sierpnia przypada święto Matki Bożej Anielskiej Porcjunkuli, to doskonała okazja do nawiedzenia świątyń franciszkańskich i uzyskania odpustu!

mat, jsjk

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 141 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram