6 września 2024

Jak nie dać się deportować z Niemiec? KE wydała 9 mln euro na poradnik dla migrantów

(pixabay.com)

Komisja Europejska przeznaczyła około 9 mln euro na projekt internetowy Hanbook Germany, który instruuje nielegalnych migrantów, w jaki sposób uniknąć deportacji z kraju – podaje „Brussels Signal”.

Niemieckie władze, chociaż z jednej strony odrzucają niektórych przybyszy, nie przyznając im wiz i zapowiadając, że będą deportować nielegalnych migrantów, z drugiej strony wraz z Komisją Europejską wykładają miliony euro na projekty które mają sprawić, iż unikną oni deportacji.

Świadczą o tym chociażby środki wyasygnowane przez niemieckie ministerstwo spraw zagranicznych i Komisję Europejską na stworzenie platformy ​Handbook Germany, gdzie odrzuceni przybysze starający się o azyl są instruowani, co mają zrobić, aby nie dać się deportować.

Wesprzyj nas już teraz!

W ramach porad wskazuje się, że rodzice nie mogą zostać deportowani, jeśli ich nieletnie dziecko „zaginęło”. Deportacja może zostać odroczona lub anulowana, jeśli pojawią się jakiekolwiek „nowe” oznaki „traumy wojennej” lub „prześladowań”, które wcześniej nie zostały rozpoznane. To tylko niektóre przykłady zaleceń.

„Brussels Signal” zwrócił się z pytaniem do KE o komentarz w tej sprawie. Rzecznik KE przyznał, że organizacja Neue deutsche Medienmacher*innen (Nowi niemieccy twórcy mediów — NDM) otrzymała dofinansowanie na projekt o nazwie „Zentrale digitale Anlaufstelle” (Centralny cyfrowy punkt kontaktowy).

Neue deutsche Medienmacher*innen (NdM) to stowarzyszenie, które prowadzi kampanię na rzecz większej różnorodności w dziennikarstwie i przeciwko „mowie nienawiści” w internecie. Poprzez różne projekty, publikacje i kampanie dostarczają informacji na temat walki z dyskryminacją w pracy i wzmacniania pozycji dziennikarzy kolorowych, jak również tych ze środowisk migracyjnych.

Konkretny projekt „Handbook Germany: Together (HBGT)” otrzymał dofinansowanie w ramach celu szczegółowego 2 (Integracja i legalna migracja) niemieckiego programu Funduszu Azylu, Migracji i Integracji (AMIF).

Jak dodał przedstawiciel instytucji unijnych, w sumie KE przeznaczyła na niego  8 948 086,56 euro. Środki trafiają od 1 stycznia 2023 r. Finansowanie zakończy się 31 grudnia 2025 r. Inicjatywa jest podejmowana w ramach tzw. trybu zarządzania współdzielonego, zgodnie z którym KE powierzyła niemieckim władzom wybór sposobu wydatkowania środków.

„W Niemczech Federalny Urząd ds. Migracji i Uchodźców (BAMF) wybiera projekty do sfinansowania i bierze odpowiedzialność za codzienne zarządzanie projektami w ramach niemieckiego programu AMIF. Komisja nie przeprowadza systematycznych kontroli poszczególnych projektów” – zaznaczył unijny rzecznik, dodając, że „Komisja w żaden sposób nie popierała ani nie przyczyniała się do treści zamieszczanych na stronie internetowej Handbook Germany”.

Oprócz wcześniej wspomnianych porad, Handbook Germany zaleca przybyszom starającym się bezskutecznie o azyl, złożenie pozwu przeciwko BAMF. Czytelnicy są odsyłani za pomocą linku do inicjatywy „Abschiebungen stoppen. Bleiberecht für alle” (Stop deportacjom. Prawo do pobytu dla wszystkich). Wydawcy strony zaznaczają, że sprzeciwiają się deportacjom z powodów politycznych i domagają się „prawa do pobytu i swobody przemieszczania się dla wszystkich”.

Platforma udostępniła ulotki z informacjami w wielu językach i film o tym, co należy zrobić, aby zmusić personel linii lotniczych do anulowania deportacji.

Imigrantom zaleca się nie tylko obstrukcję, składanie pozwów na koszt państwa, ale także składanie petycji w parlamencie krajowym lub Bundestagu i szukanie pomocy w kościołach.

„Nawet po odrzuceniu wniosku o azyl nadal istnieją pewne opcje pozostania w Niemczech” – stwierdza się. Handbook Germany wskazał na rozporządzenie dublińskie, które pozwala na uznanie wniosków o azyl za „niedopuszczalne”, jeśli za rozpatrzenie wniosku odpowiada inny kraj UE. W takich przypadkach osoba ubiegająca się o azyl może zostać przeniesiona do tego kraju w ciągu sześciu miesięcy. Jeśli osoba ubiegająca się o azyl złoży pilny wniosek kwestionujący tę decyzję, może zresetować sześciomiesięczny termin transferu.

Poinstruowano przybyszy, że w razie deportacji, jeśli nie będą mieć gotówki, policja jest zobowiązana wydać im kieszonkowe.

Nawet po deportacji zaleca się wynajęcie prawnika i zwrócenie o pomoc dla organizacji takiej, jak ProAsyl, która broni praw imigrantów.

Na stronie Hanbook Germany można przeczytać: „Wciąż pamiętamy dokładnie, jak to jest być nowym w Niemczech. Większość niezbędnych informacji jest często dostępna tylko w języku niemieckim – i niełatwo znaleźć to, czego potrzebujesz na czas. Jednocześnie media społecznościowe są pełne fałszywych wiadomości i mylących plotek. Z własnego doświadczenia wiemy, że dostęp do poprawnych informacji i porad jest bardzo ważny, aby prowadzić samodzielne i niezależne życie w Niemczech. Właśnie dlatego zainwestowaliśmy w stworzenie platformy cyfrowej, aby zapewnić nowoprzybyłym to, czego najbardziej potrzebują. Nasz projekt Handbook Germany: Together – centralny cyfrowy punkt kontaktowy – łączy platformę informacyjną handbookgermany.de, platformę społecznościową together-in-germany.de i wyszukiwarkę Local information, aby szukać wsparcia i porad na miejscu. Wszystkie nasze oferty są dostępne w dziewięciu językach: niemieckim, perskim, angielskim, paszto, tureckim, francuskim, arabskim, ukraińskim i rosyjskim. Ponieważ każdy ma prawo do dostępu do informacji i wsparcia”.

Zaleca się w razie pytań skontaktowanie się z platformę społecznościową together-in-germany.de, gdzie imigranci mogą otrzymać szczegółowe „poufne porady” zespołu i ekspertów projektu oraz nawiązywać kontakty z innymi osobami w celu wymiany pomysłów w swojej społeczności.

Poza niemieckimi ministerstwa, także Federalny Komisarz ds. walki z rasizmem „współfinansują” projekt.

Warto zauważyć, że Handbook Germany pojawił się w sieci już w 2017 r., a rok później zebrał kilka nagród, w tym za komunikację online.

Chociaż projekt zainicjowało stowarzyszenie Neue deutsche Medienmacher, to pomoc techniczną i finansową grupa otrzymała od Adobe Systems i Deutsche Telekom. Sam portal handbookgermany.de jest rozwinięciem strony refugees.telekom.de, którą Deutsche Telekom utworzył w 2015 r., aby ułatwić migrację.

W kwietniu 2018 r. handbookgermany.de otrzymało Brązową Nagrodę Cyfrową od Niemieckiego Stowarzyszenia Gospodarki Cyfrowej (BVDW) w kategorii Platformy treści/Cyfrowe czasopisma. A na Festiwalu Filmowym w Kolonii, zainicjowanym przez władze Nadrenii Północnej-Westfalii, handbookgermany.de zdobył pierwszą nagrodę w kategorii „Media i migracje”.

Źródło: brusselssignal.com, handbookgermany.de, neuemedienmacher.de, telekom.com

AS

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(3)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 299 440 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram