Jeśli nie będzie „konsensusu” państw członkowskich w sprawie stworzenia w całej unii jednolitego rynku kapitałowego, to niektóre państwa zainteresowane powstaniem prawdziwie jednolitego rynku kapitałowego „same pójdą dalej” – zasugerował 13 maja europejski komisarz ds. gospodarki Paolo Gentiloni.
Unia rynków kapitałowych to brukselska inicjatywa mająca stworzyć w całej UE jednolity rynek kapitałowy. Miałby on zapewnić przepływ inwestycji i oszczędności między wszystkimi państwami członkowskimi, wzmacniając euro jako międzynarodową walutę inwestycyjną i rozkładając ryzyko inwestycyjne na wszystkie państwa. Władze UE liczą, że unia pozwoliłaby ściągnąć i zatrzymać na dłużej kapitał spekulacyjny inwestujący w startupy, które pomogłyby w szybszej dekarbonizacji gospodarki.
Gentiloni po spotkaniu ministrów finansów strefy euro narzekał, że nie wszystkie państwa są zainteresowane przyspieszeniem tworzenia wspólnego rynku kapitałowego. Odpowiadając na pytanie zadane przez portal Euractiv, Gentiloni stwierdził, że „spodziewa się, iż jeśli nie będzie możliwy znaczny postęp, niektóre państwa członkowskie wybiorą inny sposób współpracy”.
Wesprzyj nas już teraz!
W opinii komisarza, wielu unijnych decydentów w związku z brakiem postępów w pogłębianiu unii rynków kapitałowych (CMU), której plany po raz pierwszy ogłoszono w 2015 roku, ma być sfrustrowanych brakiem postępu.
W zeszłym miesiącu na specjalnym szczycie przywódców UE państwa członkowskie przyjęły część zaleceń w sprawie CMU przedstawionych przez byłego prezydenta Włoch Enrico Lettę. Dotyczyły one ujednolicenia przepisów odnośnie niewypłacalności i obniżenia wymogów regulacyjnych dotyczących sekurytyzacji. Nie zdecydowano się na razie na wprowadzenie mechanizmu nadzoru nad jednolitym rynkiem, a także harmonizacji podatków od osób prawnych.
Niezadowolenie z powodu braku postępów wyraził w lutym tego roku francuski minister finansów Bruno Le Maire, który mówił, że „ma dość pustych stwierdzeń” na temat unii rynków kapitałowych. Zaapelował, by te kraje, które chcą ściślejszej unii po prostu dobrowolnie zintegrowały rynki kapitałowe. Nawet, jeśli na początek dotyczyłoby to kilku krajów.
W opinii szefa Eurogrupy Paschala Donohoe, komisarz Gentiloni właśnie przyznał, że będzie możliwe stworzenie dobrowolnego CMU.
Źródło: euractiv.com, consilium.europa.eu
AS