Ażeby za wstawiennictwem Matki Najświętszej ratować świat zmierzający do katastrofy i ocalić dusze oraz powstrzymać rozprzestrzenianie się po świecie błędów Rosji, Pan Bóg domaga się od swego Kościoła – w tym i nas, wiernych – działania w dwóch sferach: publicznej i osobistej.
Papież Franciszek dokonał poświęcenia Rosji i Ukrainy Niepokalanemu Sercu Maryi i większość z nas, w mniejszym lub większym stopniu, odetchnęła z ulgą. No to teraz możemy usiąść i poczekać na zapowiedziany przez Najświętszą Pannę triumf Jej Niepokalanego Serca, nawrócenie Rosji i upragniony pokój. Ale czy na pewno? Czy wolno nam siedzieć z założonymi rękami?
Matka Boża powiedziała w Fatimie, że aby zapobiec różnym nieszczęściom (takim jak wojny, które są niczym innym jak karą za grzechy narodów), Pan Bóg domaga się poświęcenia Rosji Jej Niepokalanemu Sercu. Tylko tyle i aż tyle, bo – jak się okazało – potrzeba było stu pięciu lat, aby się to stało za tego właśnie, kontrowersyjnego pontyfikatu.
Wesprzyj nas już teraz!
Ale fatimskie objawienia Maryi nie ograniczały się do tego jednego wezwania. Obok poświęcenia Rosji jako warunku powstrzymania jej błędów, Matka Boża prosiła też o Komunię Świętą wynagradzającą w pierwsze soboty miesiąca. Wcześniej zaś, w tym samym objawieniu, pokazawszy Łucji, Hiacyncie i Franciszkowi wnętrza piekła wypełnionego potępionymi, zwróciła się do przerażonych tym obrazem dzieci: Widzieliście piekło, dokąd idą dusze biednych grzeszników. Aby je zbawić, Bóg chce ustanowić na świecie nabożeństwo do mego Niepokalanego Serca.
Poświęcenie Rosji przez papieża w łączności ze wszystkimi biskupami świata to akt publiczny o nieocenionym znaczeniu – jako przypomnienie światu, kto jest prawdziwym Panem historii. Jednocześnie zaś akt ofiarowania Rosji Niepokalanemu Sercu Maryi – potężny egzorcyzm wypędzający demony z rosyjskiej ziemi i oddający ją we władanie Matce Bożej, która miażdży głowę węża, zwalcza wszystkie błędy, herezje i schizmy. Bo z jakiegoś powodu z woli Bożej nawrócona, to znaczy katolicka, Rosja jest potrzebna w planach zbawienia.
Z kolei ustanowienie nabożeństwa do Niepokalanego Serca Maryi zakłada – oprócz działania publicznego, czyli uznania specjalnego nabożeństwa przez władze Kościoła – przede wszystkim działania w sferze osobistej poszczególnych wiernych. Istotą bowiem nabożeństwa pięciu pierwszych sobót są konkretne osobiste praktyki.
Chodzi tu o osobistą spowiedź (i osobiste nawrócenie), osobistą Komunię Świętą, osobistą modlitwę różańcową i osobiste rozważania z Maryją. A wszystko to w intencji wynagradzającej Niepokalanemu Sercu Maryi za grzechy, którymi to Serce jest ciągle obrażane przez bluźnierców i zatwardziałych grzeszników. Dopiero kiedy to uczynimy i nakłonimy do tego innych, możemy powiedzieć:
– O Maryjo, Matko moja! Czekam z utęsknieniem na zapowiedziany przez Ciebie triumf Twego Niepokalanego Serca!
Sławomir Skiba
Tekst pochodzi z magazynu „Polonia Christiana”. Numer 86. Maj – czerwiec 2022.