25 października 2024

Jak powinien zachować się nauczyciel, gdy w szkole uczniowie „oddolnie” chcą zorganizować „Tęczowy Piątek”? Ordo Iuris wyjaśnia

(Oprac. GS/PCh24.pl)

Organizacje wspierające postulaty lobby LGBT zachęcają do organizowania w szkołach tzw. Tęczowych Piątków w ostatni piątek października. Nie budzi wątpliwości, że wejście do szkół wolontariuszy takich organizacji wymaga uprzedniej zgody dyrektora szkoły poprzedzonej uzyskaniem pozytywnej opinii rady szkoły lub placówki (jeżeli została powołana) oraz rady rodziców, co wynika wprost z art. 86 ust. 2 ustawy – Prawo oświatowe. Co jednak w sytuacji, gdy fizycznie do szkoły nie wchodzi przedstawiciel organizacji pozarządowej, a wydarzenie chce zorganizować grupa uczniów?

Przede wszystkim należy zauważyć, że niepełnoletni uczniowie znajdują się w szkole pod opieką nauczycieli, którzy odpowiadają za realizację podstawowych funkcji szkoły: działalności dydaktycznej, wychowawczej i opiekuńczej (zob. art. 6 pkt 1 Karty Nauczyciela). Nie może być zatem tak, że uczniowie narzucają szkole organizacje pewnych wydarzeń, ponieważ to szkoła ponosi odpowiedzialność za to, jakie treści są przekazywane uczniom na jej terenie.

Oczywiście szkoła nie jest w tym obszarze niezależna. Ma ona obowiązek współpracować z rodzicami uczniów (art. 44 ust. 2 pkt 4 Prawa oświatowego), którym przysługuje pierwszeństwo w wychowaniu swoich dzieci wg własnych przekonań, w tym w sferze moralnej i religijnej (art. 48 ust. 1 oraz 53 ust. 3 Konstytucji RP). Ponadto szkoły realizują program wychowawczo-profilaktyczny obejmujący treści i działania o charakterze wychowawczym skierowane do uczniów oraz treści i działania o charakterze profilaktycznym skierowane do uczniów, nauczycieli i rodziców. (art. 26 ust. 1 Prawa oświatowego). Co istotne program ten jest uchwalany przez radę rodziców, reprezentującą ogół rodziców uczniów, w porozumieniu z radą pedagogiczną (art. 84 ust. 2 pkt 1 Prawa oświatowego).

Wesprzyj nas już teraz!

Organizowanie wydarzeń takich jak Tęczowy Piątek powinno zatem wpisywać się w założenia programu wychowawczo-profilaktycznego obowiązującego w szkole. Jednocześnie należy pamiętać, że kwestie dotyczące zakazu dyskryminacji, szacunku i równego traktowania drugiego człowieka, niezależnie od jego poglądów, mogą być przekazywane uczniom również w inny sposób, niekoniecznie w ramach Tęczowego Piątku, nawiązującego mniej lub bardziej otwarcie do postulatów lobby LGBT.

Co więcej, Tęczowy Piątek nie jest akcją organizowaną całkiem oddolnie przez uczniów. W tym roku za jego koordynację odpowiada pozarządowa fundacja GrowSpace, która zachęca uczniów do korzystania z dostarczanych przez nią materiałów w szkole w ramach Tęczowego Piątku. Taka sytuacja daje podstawy do zastosowania również w tym przypadku procedury z art. 86 ust. 2 Prawa oświatowego, którego istotą jest to, żeby uczniom podczas pobytu w szkole nie były przekazywane treści przez podmioty zewnętrzne bez porozumienia z radą rodziców. Niewykluczone również, że starsi uczniowie mogą być zarazem wolontariuszami organizacji pozarządowych wspierających tęczowe lobby.

Używanie zatem przez uczniów, chcących zorganizować w szkole Tęczowy Piątek, materiałów nadesłanych lub wyprodukowanych przez organizację zewnętrzną powinno być poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii rady rodziców.

Podsumowując:

– ewentualna organizacja przez uczniów Tęczowego Piątku powinna wpisywać się w założenia programu wychowawczo-profilaktycznego realizowanego w szkole oraz być wcześniej uzgodniona z nauczycielami i dyrektorem szkoły, którzy mają prawo nie wyrazić na nią zgody;

– grono pedagogiczne powinno działać w porozumieniu z rodzicami, których należy uprzednio poinformować o szczegółach wydarzenia oraz materiałach, jakie będą podczas niego wykorzystywane. Każdy rodzic powinien być również poinformowany o możliwości sprzeciwu wobec udziału swojego dziecka w wydarzeniu;

– wydarzenie nie powinno odbywać się w przestrzeni ogólnodostępnej, tak aby uczniowie, których rodzice nie wyrażają zgody na udział ich dziecka w Tęczowym Piątku, nie byli mimowolnie epatowani treściami rozpowszechnianymi podczas akcji;

– korzystanie w ramach Tęczowego Piątku z materiałów dostarczonych uczniom przez organizacje pozarządowe np. Fundację Growspace, powinno być poprzedzone uzyskaniem pozytywnej opinii rady rodziców.

 

R.pr. Marek Puzio – starszy analityk Centrum Badań i Analiz Ordo Iuris

 

Źródło: Ordo Iuris

TG

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 34 666 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram