Zacieśnia się współpraca brazylijsko-chińska. Jednak Brazylia zamiast oficjalnie przystępować do sztandarowej Inicjatywy Pasa i Szlaku, o co zabiegał Pekin, włącza się we współpracę, starając się zachować strategiczną autonomię. Brazylijczycy bowiem szukają maksymalnych korzyści we współpracy, starając się nie stracić suwerenności. A Pekin modyfikuje partnerstwo, by stopniowo zwiększać swój udział w rynku brazylijskim.
Podczas listopadowej wizyty w Brazylii prezydent Chin Xi Jinping naciskał na formalne przystąpienie kraju Ameryki Południowej do Inicjatywy Pasa i Szlaku (BRI). Jednak rząd Brazylii – od lat kontynuujący politykę równoważenia wpływów mocarstw – odmówił podpisania oficjalnego dokumentu. Brazylijczycy zaoferowali „ustanowienie synergii” z BRI.
Tym samym, Brazylia – obok Kolumbii, Meksyku i Bahamów – należy do nielicznych państw Ameryki Południowej, które formalnie nie przystąpiły do chińskiej inicjatywy, lecz stara się dostosować chińskie inwestycje do krajowych priorytetów związanych ze zwiększeniem eksportu żywności i produkcji przemysłowej.
Wesprzyj nas już teraz!
Chiny dostosowały zasady BRI do konkretnych potrzeb gospodarczych i politycznych Brazylii. Pekin może dzięki ukierunkowanym inwestycjom czynić znaczne postępy w największej gospodarce Ameryki Łacińskiej, rozwijając infrastrukturę, łączność i handel, kładąc podwaliny pod ściślejszą współpracę w przyszłości.
Pekin inwestuje w transport, energię i telekomunikację. W całej Ameryce Łacińskiej formalnie 22 kraje przystąpiły do BRI (13 w Ameryce Środkowej i na Karaibach oraz 9 w Ameryce Południowej).
Administracja prezydenta Luli da Silvy podkreśla, że Brazylia mogłaby zdecydować się na członkostwo w BRI pod warunkiem znacznego dostępu do rynku chińskiego. Chodzi głównie o możliwość eksportu produktów rolnych, takich jak białka zwierzęce. Niedawno nawet Chińczycy znieśli środki antydumpingowe na brazylijskie kurczaki. Ekipa Luli da Silvy chce również poluzowania norm sanitarnych.
Brazylia dla Chin pozostaje największym partnerem handlowym w Ameryce Łacińskiej. W 2022 br. wyeksportowała ona do Chin towary o wartości prawie 90 miliardów dolarów, głównie ropę naftową, rudę żelaza i soję. Te trzy produkty stanowią około 75 procent brazylijskiego eksportu do Chin. Jednak południowo-amerykański kraj ma jedynie 5-procentowy udział w rynku chińskim. Jednocześnie jest siódmym co do wielkości importerem towarów z Chin. Brazylia oczekuje większej dywersyfikacji eksportu.
Pekin dostosowuje Inicjatywę Pasa i Szlaku do potrzeb partnera. Chińczycy nie zrezygnowali z brazylijskich sektorów energii odnawialnej, telekomunikacji i rolnictwa, ale liczą, że w dłuższej perspektywie zwiększą udziały w rynku, przyznając Brazylijczykom pewne korzyści we wzajemnym handlu. Ma to budować wizerunek Chin jako mocarstwa współpracującego, ceniącego suwerenność.
Brazylia ma zaś poczucie, że może wykorzystać elastyczną współpracę z Pekinem w swojej rywalizacji z UE i USA.
Ma to także istotne znaczenie dla prezydenta Luli, który w 2025 r. rozpocznie kampanię prezydencką w związku z wyborami w 2026 r. Brazylia zabiega także o stałe członkostwo w Radzie Bezpieczeństwa ONZ i liczy, że poprą ją Chiny.
Źródło: thediplomat.com
AS