Kim był ks. Józef Keller, wykładowca KUL i marksistowski religioznawca, który donosił na Karola Wojtyłę? Na pytanie odpowiadają dr hab. Rafał Łatka z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego oraz dr hab. Patryk Pleskot z Uniwersytetu Rzeszowskiego w najnowszej „Historii Kościoła”. Rozbijanie Kościoła od środka jest tematem przewodnim 6. numeru magazynu.
W „Historii Kościoła” opisany jest także sposób, w jaki władze oraz służby wykorzystywały duchownych – jawnych współpracowników i tajnych agentów reżimu. Duchowni, którym władze sowieckie zezwoliły na wyjazd na Sobór Watykański II, byli członkami siatki agenturalnej radzieckiego wywiadu. W „Historii Kościoła” dr Andrzej Grajewski rozważa, czy papieże i pracownicy Kurii Rzymskiej byli tego świadomi.
Autorzy najnowszego numeru zadają także inne pytania: Kim byli tajni i jawni współpracownicy bezpieki? Czy Kościół radził sobie lepiej w warunkach, w których to papież decydował, kto ma objąć tron królewski, czy raczej wtedy, gdy Kościół nie miał już tylu obciążeń związanych z władzą świecką? Kiedy Kościół miał szansę być światłem dla szukających Boga? Jak upadło Państwo Kościelne?
W grudniu 2024 mija rok od ukazania się pierwszego numeru dwumiesięcznika „Historia Kościoła” wydawanego przez Instytut Gość Media. Magazyn o takiej tematyce zabiera czytelników w pasjonującą podróż po dziejach chrześcijaństwa.
Źródło: KAI
Pach