Co oznacza dziś życie regułą św. Benedykta z Nursji? W jaki sposób prowadzi ono do Boga? Jak wygląda codzienność benedyktynów kultywujących tradycje Zakonu? Odpowiedzi na te pytania udziela film dokumentalny o klasztorze w Le Barroux pt. „Strażnicy Nocy”.
Tradycjonalistyczne klasztory stanowią niezwykły wyjątek na religijnej mapie Francji. Mimo kryzysu dotykającego tamtejsze duchowieństwo liczba mnichów ciągle rośnie; gdy inny klasztory pustoszeją, ci dokonują kolejnych fundacji. Tradycja monastyczna – którą wielu chciało i dalej chce „unowocześniać” – pozostaje żywym skarbem, jej wartość jest ponadczasowa. – Według reguły św. Benedykta, rządzącej ich życiem, mnisi niczego nie stawiają wyżej od kultu Bożego – zauważają autorzy filmu dokumentalnego. Klasztor jest miejscem oddania się Bogu w modlitwie, ciągłej adoracji, pracy i studiów.
Wesprzyj nas już teraz!
Film poświęcony życiu codziennemu w klasztorze św. Marii Magdaleny w Le Barroux został udostępniony szerszej publiczności. Produkcja dokumentalna w języku francuskim opatrzona została angielskimi napisami. Widz poznaje różne aspekty życia w opactwie, zwłaszcza rolę modlitwy.
Klasztor w Le Barroux powstał dzięki działalności o. Gerard Calveta (1927-2008) – benedyktyna, który nie zaakceptował posoborowej destrukcji życia religijnego. 24 sierpnia 1970 r. rozpoczął życie pustelnika w Bédoin. Wkrótce zaczęli się do niego zgłaszać młodzi mężczyźni, którzy także chcieli realizować powołanie zgodnie z regułą św. Benedykta – bez zmian wprowadzanych od początku lat 70-tych. Po roku życia, które początkowo miało posiadać charakter pustelniczy, o. Gerardowi towarzyszyło już jedenastu postulantów. W roku 1974 po raz pierwszy niższych święceń mnichom udzielił arcybiskup Marcel Lefebvre.
Budowa klasztoru, który odpowiadałby potrzebom nowej wspólnoty, rozpoczęła się końcem lat 70-tych. W roku 1988 benedyktyni zostali rozpoznani kanonicznie przez Watykan, rok później klasztor podniesiony został do rangi opactwa. W tym samym roku miała miejsce konsekracja kościoła opackiego, noszącego wezwanie Najświętszego Serca Pana Jezusa i Niepokalanego Serca Najświętszej Maryi Panny.
ksz, mat