12 listopada 2014

Jak żyć według wartości – mówili prof. Chazan i Jan Pospieszalski

(fot. Dorota Niedźwiecka)

O prawie stanowionym na tle wartości chrześcijańskich oraz o wartościach w społeczeństwie obywatelskim i służbie publicznej mówili uczestnicy konferencji na wrocławskim Papieskim Wydziale Teologicznym, 10 listopada. Wśród prelegentów wystąpił: prof. Bogdan Chazan, dr hab. Mirosław Sadowski, prof. Andrzej Wiszniewski i red. Jan Pospieszalski.

 

Temat konferencji brzmiał: „Żyć według wartości – wskazania dla życia społecznego”. Prelegenci konferencji zaproponowali spojrzenie na zagadnienie życia według wartości w społeczeństwie w kilku aspektach: z perspektywy historii idei i antropologii chrześcijańskiej (ks. prof. Ignacy Dec, filozof i teolog, ordynariusz diecezji świdnickiej), wyzwań medycyny praktycznej (prof. Bogdan Chazan), prawa stanowionego i jego relacji do prawa naturalnego (dr hab. prof. nadzwycz. Mirosław Sadowski, prawnik i historyk) , wartości w służbie obywatelskiej (red. Jan Pospieszalski )i refleksji nad wartościami kultywowanymi w danym społeczeństwie (prof. Andrzej Wiszniewski, inżynier elektryk, były minister nauki). Mimo że było to dzień roboczy, główna sala auli PWT była wypełniona.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Prawo naturalne i stanowione

 

Prof. Bogdan Chazan, mówiąc o prawnych i etycznych aspektach życia lekarza, przedstawił panoramę społeczną zagadnienia. Przypomniał o neomaterialistycznej rewolucji kulturowej i o doskonałym ładzie, proponowanym zamiast religii i dotychczasowego sposobu funkcjonowania społeczeństwa, o zmianie mentalności poprzez zmianę ogólnie używanych w kulturze pojęć. Na tym tle profesor pokazał ewolucję bioetyki – która ma tym większe znaczenie, im większe są możliwości medycyny. Mówił o niekorzystnym, cybernetycznym w swojej precyzji zjawisku chęci kontrolowania wszystkich aspektów życia rodzinnego, co – w logicznej konsekwencji – sprzyja niepłodności i wadom rozwojowym (w dużym, schematycznym uproszczeniu: osoby w młodym wieku nie chcąc mieć dzieci korzystają ze środków antykoncepcyjnych, później gdy wiek i stan organizmu utrudnia poczęcie, decydują się na in vitro; dalszym etapem są konsekwencje związane ze sztucznym zapłodnieniem).

 

Profesor mówił o konstytucyjnym prawie do światopoglądu, kultu religijnego i postępowania zgodnie z własnym sumieniem (art. 53 i 54 Konstytucji RP) oraz zapisie prawnym o klauzuli sumienia, który jest skonstruowany tak, że wymusza na lekarzu, który nie chce podjąć się danej procedury, współuczestnictwo. Bogdan Chazan – powołując się na uznane autorytety etyczne – przypomniał, że gdy sumienie jest ograniczone zbytnio prawem, etyka ginie. Mówił o obawach młodych lekarzy, którzy – widząc działania systemu – obawiają się wybierać specjalizację ginekologiczno-położniczą, w wyniku czego coraz mniej osób o światopoglądzie chrześcijańskim może w przyszłości praktykować ten zawód. Apelował, że to od nas – od naszych wyborów i uważności, czy są przestrzegane konstytucyjne prawa – zależy jak będzie wyglądało wykonywanie zawodu lekarza w przyszłości.

 

Godność

 

Dr hab. prof. nadzwycz. Mirosław Sadowski, prawnik i historyk, w wystąpieniu „Prawo wobec wartości europejskich – przyszłość kontynentu”, zwrócił m.in. uwagę na zagadnienie wykładni prawa, dotyczące ochrony życia rodzinnego. Na to, że prawo poprzez odpowiednie regulacje może wartości wspierać, być wobec nich obojętne czy też je osłabiać. Odwołując się do zapisów prawa unijnego i polskiego, zwracał uwagę, że istotne jest, czy prawo wspierające rodzinę jest wprowadzane konsekwentnie w życie i egzekwowane.

 

Prof. Sadowski zwrócił uwagę na tolerancję i demokrację, które określił jako quasi-wartości, a które we współczesnej kulturze jawią się jako wartości najwyższe. Przypomniał, że tolerancja to zaledwie i tylko znoszenie drugiej osoby. Że jest przydatna w budowaniu relacji społecznych, ale nie wystarczająca. Omawiając zagadnienie demokracji zwrócił uwagę, na ważność zagadnienia godności każdej ludzkiej osoby, poszanowanie niezbywalnych ludzkich praw, uznanie dobra za cel i kryterium rządzących życiem publicznym.

 

„W moim odczuciu wszyscy: wierzący i niewierzący mogą uznać godność człowieka” – podkreślał, wskazując na nią jako na wartość będącą kierunkiem działań w świecie dekonstrukcji.

 

Siła

 

Kolejnym prelegentem był prof. Andrzej Wiszniewski, który w swoim wystąpieniu zobrazował dwa zagadnienia: uczciwość i prawdę w życiu społecznym. Red. Jan Pospieszalski w charakterystyczny, dynamiczny sposób podjął się omówienia sił drzemiących w naszym narodzie, które doprowadziły nas do takich przeobrażeń społecznych jak zryw solidarnościowy. Mówił również o wymiarze religijnym i duchowym tego przedsięwzięcia oraz polskiej mentalności jednoczącej nas wokół wspólnej, postrzeganej jako wartościowa sprawy. Przytaczał przykłady jej realizacji: lokalne akcje i inicjatywy ogólnopolskie, np. w obronie sześciolatków, akcje marszów niepodległościowych czy akcje sprzeciwiające się blokowaniu jednego z prawicowych mediów. Redaktor pokazywał jak patriotyzm i aktywne stawanie po stronie wartości jest ignorowane przez przedstawicieli liberalnych środowisk i jak negatywny wydźwięk nadaje im część mediów.

 

Uświadamiając słuchaczom siłę, jaka od wieków drzemie w Polakach, zachęcał do aktywnego wspierania wartościowych inicjatyw. Zwłaszcza tych, wobec których państwo nie staje na wysokości zadania.

 

Konferencja zakończyła się debatą. Jej organizatorem było stowarzyszenie Zdrowa Rodzina. Prelekcje były częścią oficjalnego programu patriotycznego, który odbywał się przez pięć dni w kilkunastu miejscowościach archidiecezji wrocławskiej, by uczcić Święto Niepodległości.

 

 

Dorota Niedźwiecka

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram