Gdy nadchodzą święta, wielu narzeka na powiązanie ich z komercjalizmem i kulturą masową. Istnieje jednak na to doskonałe remedium – nabycie prezentów pełnych smaku, piękna oraz zachęcających do rozwoju talentów – choć niekoniecznie drogich. Wszystko w celu uczczenia Nowonarodzonego Boga – najwyższego Piękna.
John Horvat II przekonuje, by w ramach walki z wulgarnością życia nabyć prezent pełen smaku i wyrafinowania. Warto też, by był użyteczny, a zarazem sprzeciwiał się dominacji brzydoty i plastiku. Warto zatem, by ów dar wiązał się z pewną oficjalnością, podkreślającą jego znaczenie. Amerykański myśliciel proponuje czajnik do herbaty, garnek do kawy lub szklany puchar.
Wesprzyj nas już teraz!
Oprócz smaku i wyrafinowania niezwykle istotne jest także piękno prezentu. Choć wymiar praktyczny odgrywa istotną rolę, ważne jest również piękno prezentu. Wszak piękno jest dziełem Boga, stworzonym po to, aby zaspokoić apetyty duszy i zaprowadzić nas do Niego, nieskończonego Piękna. Istnieją różne możliwości obdarowania kogoś pięknym prezentem: od obrazów, posągów, po kunsztowne książki czy albumy.
Po trzecie zaś prezent świąteczny powinien być godny. Chodzi bowiem o przeciwstawienie się egalitarnej, obniżającej standardy kulturze. Tymczasem wszyscy ludzie posiadają godne podziwu talenty. Świąteczny podarunek może pomóc w ich uznaniu. Chodzi o podarunek zwiększający poczucie własnej wartości i inspirujący do jej dalszego rozwoju. Wśród prezentów należących do tej kategorii John Horvat II wymienia książki, instrumenty muzyczne lub eleganckie ubrania.
Ważne, by prezenty stanowiły wyraz naszego udziału w wojnie kulturowej. Chodzi o oddanie temu, co amerykański konserwatysta Russell Kirk określił mianem „wiecznych rzeczy” (permanent things) – a więc miłości, sprawiedliwości, męstwa et cetera.
Warto pamiętać, że to nie prezenty stanowią najważniejszy element świąt. Chodzi w nich bowiem o uczczenie Boga, który uniżył się po to, by nas wywyższyć. Pamiętajmy jednak Bóg stworzył świat materialny, a przez Wcielenie potwierdził jego znaczenie. Dlatego też także dobra materialne mogą i powinny służyć oddaniu Mu czci. Także – o ile nie przede wszystkim – te umieszczone pod świąteczną choinką.
Źródło: returntoorder.org
mjend