5 listopada 2022

Jakie będą losy ustawy Lex Czarnek 2.0? Doradca prezydenta zapowiada decyzje Głowy Państwa

(Prof. Andrzej Zybertowicz, fot. Adam Chelstowski / Forum)

Prof. Andrzej Zybertowicz zapowiedział, że prezydent Andrzej Duda raczej podpisze ustawę nowelizującą Prawo oświatowe. Ustawa potocznie określana jako Lex Czarnek 2.0 wzmacnia rolę kuratorów oświaty, a także utrudnia możliwość działalności w szkołach organizacji promujących seksedukację czy promujących postulaty LGBT.

„Prezydent raczej się przychyli do noweli Prawa oświatowego, ale analiza jest nieskończona” – powiedział doradca prezydenta prof. Andrzej Zybertowicz. „Zgodnie z oczekiwaniami prezydenta rola rodziców w procesie wyrażania zgody na obecność w szkołach rozmaitych inicjatyw społecznych, została zwiększona” – dodał.

W piątek Sejm uchwalił nowelizację Prawa oświatowego, która reguluje zasady działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach. Nowelizacja to efekt wspólnego procedowania dwóch projektów: prezydenckiego i poselskiego dotyczących tej materii. Podczas prac w sejmowej Komisji Edukacji, Nauki i Młodzieży jej większość zdecydowała, że to zapisy projektu poselskiego, dotyczące działalności organizacji i stowarzyszeń w szkołach i przedszkolach znalazły się w wersji projektu przyjętej w piątek przez Sejm.

Wesprzyj nas już teraz!

Ustawa określana jako Lex Czarnek 2.0 zwiększa rolę rodziców w procesie edukacyjnym dzieci, ale także utrudnia możliwość prowadzenia działalności w szkołach przez organizacje lewicowe, promujące seksedukację oraz promujące postulaty LGBT. Teraz ustawa trafi do Senatu, ale ostatecznie aby nowelizacja weszła w życie, potrzebny będzie podpis prezydenta Andrzej Dudy.

„Organizacje promujące tranzycję, organizacje, które wchodzą do szkół w części świata anglosaskiego, w stosunku do dzieci jeszcze poniżej 10 roku życia, mówią: „masz jakiś problem, nie dajesz sobie rady ze sobą, to prawdopodobnie urodziłeś się w złym ciele”. Potem te dzieci są okaleczone nieraz na wiele lat. To nie są wyimaginowane problemy, takie nurty, takie sposoby myślenia pojawiają się także w Polsce” – zauważył prof. Zybertowicz.

Mówiąc o tym, jak postąpi prezydent Andrzej Duda w tej sprawie, powiedział: „Jak zwykle jego zespół przyjrzy się tej ustawie szczegółowo. Natomiast wiem, że zgodnie z oczekiwaniami prezydenta rola rodziców w procesie wyrażania zgody na obecność w szkołach rozmaitych inicjatyw społecznych, oddolnych, została zwiększona w tej ustawie, a nie zmniejszona” – dodał doradca prezydenta.

Nowelizację Prawa oświatowego komentował na antenie Radiowej Trójki Jarosław Sellin, wiceszef Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. „Ustawa przewiduje, że takie tradycyjne organizacje wychowawcze, jak harcerstwo oraz PCK nie muszą żadnych uzgodnień czynić, bo to już tradycyjnie jest obecne w szkołach” – mówił. „Natomiast inne organizacje oddolne, pozarządowe, które mają jakąś ochotę edukować, czy też prowadzić zajęcia dodatkowe, muszą wysłać ofertę do dyrektora szkoły, dyrektor szkoły uzyskać opinię rady szkoły bądź rady rodziców i rodziców niezrzeszonych, potem ten komplet dokumentów z tymi opiniami idzie do kuratora oświaty” – wskazał Sellin.

pap logo

Źródło: PAP
Oprac. WMa

Stowarzyszenie ks. Piotra Skargi apeluje ws. Lex Czarnek 2.0. Ograniczenia edukacji domowej są niedopuszczalne!

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram