12 października 2016

Jakie są prawa pacjenta przed narodzeniem? Eksperci o trosce nad życiem poczętym

(fot. commons/creative)

W którym momencie można rozpocząć diagnozę pacjenta? Kiedy najlepiej wdrożyć leczenie? Co oznacza w praktyce zwrot „prawo pacjenta do godnej śmierci”? Na te i inne pytania pojawiające się nie tylko w środowisku medyków odpowiedzą eksperci w ramach międzynarodowej konferencji naukowej „Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne i prawne”.

 

Jak zauważa dr Błażej Kmieciak z Centrum Bioetyki Instytutu na rzecz Kultury Prawnej Ordo Iuris, organizatora konferencji, rozwój medycyny powoduje, iż pytania na temat praw pacjenta można postawić już w pierwszych tygodniach życia człowieka. – Już na etapie prenatalnym istnieje bowiem możliwość dokładnego poznania licznych chorób. Lekarze mogą dostrzec np. ich genetyczne przyczyny. Coraz częściej pojawiają się również możliwości wdrożenia leczenia poczętego dziecka. Co ważne lekarze coraz częściej mogą w podobnych sytuacjach przeprowadzić operację – wskazuje. Rzeczywistość bywa jednak okrutna i mimo postępu nauki, bywa że pacjent umiera jeszcze przed urodzeniem.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Niemniej zagadnienia związane z szeroko pojętymi prawami pacjenta, także tego rozwijającego się jeszcze w łonie matki, coraz częściej są przedmiotem zainteresowania nie tylko przedstawicieli nauk medycznych, ale też prawnych i bioetyków.  – Aktualnie nie ma bowiem wątpliwości, iż przed narodzeniem lekarze udzielają wsparcia konkretnemu pacjentowi. Czy posiada on jednak prawa? Jeśli tak, to, jak je zdefiniować? Kto ponadto powinien chronić owych praw? – wskazuje dr Kmieciak.

 

Na te pytania spróbują udzielić odpowiedzi lekarze, położne, prawnicy oraz etycy biorący udział w międzynarodowej konferencji naukowej „Prawa poczętego pacjenta: aspekty medyczne i prawne”. Prezentowane stanowiska będą bazowały nie tylko na wiedzy teoretycznej, ale również na doświadczeniu zdobytym czy to w pracy klinicznej czy też adwokackiej.

 

Zapraszamy serdecznie na wspomniane spotkanie przede wszystkim osoby zainteresowane tematem rozwoju medycyny oraz możliwości wsparcia pacjenta przed narodzeniem. Nasze zaproszenie kierujemy również do osób poszukujących odpowiedzi na prawne oraz etyczne pytania dotyczące początków ludzkiego życia. Liczymy na obecność przedstawicieli nauk medycznych, prawnych, społecznych oraz humanistycznych. W sposób szczególny zachęcamy do udziału w naszej konferencji studentów – podkreśla dr Kmieciak.

 

Konferencja odbędzie się w Warszawie 14 października. Szczegółowy program, lista prelegentów oraz poruszanych tematów znajduje się na stronie pacjent.ordoiuris.pl. Za pośrednictwem strony można też dokonać rejestracji na wydarzenie. Patronat nad konferencją objął portal PCh24.pl. Zapraszamy!

 

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram