4 czerwca 2022

Jan Olszewski upamiętniony w warszawskim kościele. Przemilczano kontrowersje?

(Jan Olszewski. źródło: youtube.com / na argumenty)

W Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej odsłonięto i poświęcono w piątkowy wieczór tablicę upamiętniającą premiera pierwszego rządu III RP Jana Olszewskiego. „Polska była jego wielką miłością” – powiedział chrześniak Olszewskiego, bp Michał Janocha. Podczas uroczystości nie wspomniano, iż upamiętniony w katolickiej świątyni premier należał do sekty masońskiej, w związku z czym podlegał karom przewidzianym przez Kodeks prawa kanonicznego.

W homilii podczas Mszy Świętej poprzedzającej odsłonięcie tablicy pamiątkowej bp Michał Janocha podziękował wszystkim mieszkańcom Bródna i Targówka, którzy przyczynili się do jej ufundowania. – Wujek Janek był związany z tą dzielnicą od samego początku, a w tej parafii przyjmował chrzest i I Komunię Świętą. Tu wzrastał i kształtował się mąż stanu – powiedział. Przypomniał, że na pobliskim Cmentarzu Bródnowskim spoczywają rodzice Jana Olszewskiego i inni członkowie rodziny, którzy, jak stwierdził, sprawili, że „w rodzinnym domu oddychał atmosferą patriotyzmu”. Przypomniał, że szczególnym kultem w jego rodzinie był otoczony bohater polskiej lewicy niepodległościowej Stefan Okrzeja, który został zamordowany na stokach Cytadeli w 1905 r., a po wojnie jego brat, który zginął jako pilot polskiego lotnictwa we wrześniu 1939 r.

Sam Olszewski nie krył, że wywodzi się z domu o tradycjach socjalistycznych. Jego ojciec był aktywnym działaczem Polskiej Partii Socjalistycznej. Były premier należał do tzw. Klubu Krzywego Koła, w którym bywali Adam Michnik i czołowy polski mason Jan Józef Lipski. Pisywał do lewicowego czasopisma „Po prostu”, któremu pióra udzielał również m. in. Jerzy Urban. 

Wesprzyj nas już teraz!

Odsłonięcie tablicy pamiątkowej odbyło się przededniu trzydziestej rocznicy obalenia rządu Jana Olszewskiego, pierwszego po II wojnie światowej rządu wyłonionego przez Sejm po całkowicie wolnych wyborach. Bezpośrednią przyczyną jego odwołania była sprawa lustracji życia publicznego oraz konflikt z prezydentem Lechem Wałęsą, który znalazł się na liście tajnych współpracowników komunistycznej bezpieki. Bp Michał Janocha wspominał wygłoszone tego dnia przemówienie sejmowe premiera Jana Olszewskiego. Przypomniał jego słowa: „w grze jest coś więcej, w grze jest pewien obraz Polski, jaka ona ma być, może inaczej – czyja ona ma być”, które znalazły się na tablicy umieszczonej w Sanktuarium Matki Bożej Różańcowej.

Na uroczystości byli obecnie przedstawiciele prezydenta RP i rządu, a list do obecnych skierowała marszałek Sejmu RP Elżbieta Witek, która określiła premiera Jana Olszewskiego jako jedną z najwybitniejszych postaci najnowszej historii Polski. Pojawił się także Jacek Kurski, który powiedział, że „jego przesłanie i prawda o Polsce przebiły się w końcu do świadomości społecznej”, a tym przesłaniem ma być „walka o Polskę suwerenną”. Z kolei minister spraw wewnętrznych w rządzie Jana Olszewskiego Antoni Macierewicz powiedział, że „zamach stanu w wyniku którego obalono premiera doprowadził do wzmocnienia ruchu patriotycznego”. Słowa „czyja ma być Polska” określił jako dyrektywę, którą powinni kierować się wszyscy, którzy odwołują się do dziedzictwa rządu Jana Olszewskiego. – To jest polecenie i wskazanie dla każdego polskiego patrioty i polityka, aby walczył, żeby Polska była Polską – powiedział.

Jan Olszewski nie krył się także ze swoją przynależnością do masonerii. W 1962 roku wstąpił do warszawskiej loży Kopernik. Dwa lata później uzyskał godność Mistrza. Związany był z Wielką Lożą Narodową Polski.

Kodeks prawa kanonicznego z 1917 roku stanowił, iż „katolicy, wstępujący do sekty masońskiej względnie do jej podobnych stowarzyszeń, walczących z Kościołem i z legalnymi władzami cywilnymi, popadają tym samym w ekskomunikę, zarezerwowaną Stolicy Apostolskiej simpliciter”. Stanowisko to potwierdziła deklaracja Kongregacji Doktryny Wiary z 17 grudnia 1981, w której stwierdzono, że „dotychczasowa praktyka dyscyplinarna Prawa Kanonicznego nie została w niczym zmodyfikowana i obowiązuje w całej pełni”, a więc „nie została zniesiona ekskomunika ani inne przewidziane kary”.

W nowym Kodeksie z roku 1983 nie pada już słowo „masoneria”, jednak w kanonie 1374 czytamy: „Kto zapisuje się do stowarzyszenia działającego w jakikolwiek sposób przeciwko Kościołowi, powinien być ukarany sprawiedliwą karą; kto zaś popiera tego rodzaju stowarzyszenie lub nim kieruje, powinien być ukarany interdyktem”.

Źródło: PAP (Michał Szukała) / PCh24.pl

pap logo

oprac. FO

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(37)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 305 605 zł cel: 300 000 zł
102%
wybierz kwotę:
Wspieram