4 kwietnia 2023

Janusz Cieszyński broni „wyścigu zbrojeń” sztucznej inteligencji. Gani włoski rząd za blokadę ChataGPT

(fot. Adam Chelstowski / Forum)

Sekretarz stanu ds. cyfryzacji zdecydowanie sprzeciwia się hamowaniu prac nad rozwojem sztucznej inteligencji (AI). W mediach społecznościowych skrytykował decyzję rządu Georgii Meloni o zablokowaniu ChataGPT, popularnego dużego modelu językowego na terenie Włoch.

„Regulacja rozwoju przełomowych technologii na rympał to doskonały sposób na to, aby technologia rozwijała się wszędzie, tylko nie w Europie” – napisał Cieszyński na Twitterze. 

 

Wczoraj włoski urząd ochrony danych osobowych nakazał firmie zaprzestać przetwarzania danych użytkowników. Urzędnicy zarzucają jej naruszenie prywatności internautów, brak systemu uniemożliwiającego dostęp nieletnim i wskazują na obawy co do dokładności informacji dostarczanych przez chatbota. W efekcie OpenAI wyłączył już Włochom dostęp do rewolucyjnego narzędzia. Eksperci spodziewają się, że decyzja włoskiego rządu może wpłynąć na instytucje z innych krajów UE, które wezmą ChatGPT na celownik.

Jak przekonuje „Rzeczpospolita”, przedstawiciele polskiego rządu i eksperci z branży nie chcą iść w ślady Włochów.

„Rzeczpospolita” powołując się na badania koalicji europejskich organizacji start-upowych, wskazuje, że co druga młoda spółka technologiczna w UE obawia się, że „regulacje względem sztucznej inteligencji spowolnią rozwój innowacyjności Europy”. „Już teraz z uwagi na niesprzyjające otoczenie prawne 16 proc. firm technologicznych myśli o wstrzymaniu rozwoju projektów AI lub przeniesieniu biznesu poza kontynent” – podaje.

„UE może więc na własne życzenie przegrać technologiczny wyścig z Chinami i USA. Już w 2021 r. przedstawiona przez Brukselę ustawa o sztucznej inteligencji (AI Act) wywołała debatę, która dziś – w kontekście upowszechnienia się ChatGPT – stała się jeszcze gorętsza” – pisze dziennik.

„Jak się dowiedzieliśmy, unijna społeczność start-upów ONE23 zaapelowała właśnie do szwedzkiej prezydencji Rady UE o mniej restrykcyjne podejście do AI. Wezwała, by decydenci, tworząc prawo, myśleli o zachowaniu, a wręcz zwiększaniu innowacyjnych zdolności unijnych firm” – dodaje „Rz”.

Jak dowodzi raport Stanforda, przynajmniej od 2014 r. pracom nad rozwojem AI przewodzi pozbawiony odpowiednich regulacji wielki biznes, a nie środowiska akademickie. Z kolei zdaniem CEO Synergise, Jarosława Królewskiego, sponsorowany przez Microsoft OpenAI wypuszczając swoją wersję dużego modelu językowego wyłamał się z niepisanej zasady środowiska, rozpoczynając „wyścig zbrojeń” koncernów w dziedzinie rewolucyjnej technologii. 

Źródło: rp.pl / PAPpap logo / własne PCh24.pl

PR

Samobójstwo „dla planety” po rozmowach z chatbotem. Belg był zaniepokojony „katastrofą klimatyczną”

Kontrola „wchodząca pod skórę” obywateli. Harari o roli tzw. pandemii w planach globalistów

 

 

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 912 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram