3 czerwca 2020

Święty Roch patronem Kazimierzy Wielkiej

(figura św. Rocha w Poznaniu fot. Koefbac / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0))

Radni Kazimierzy Wielkiej (woj. świętokrzyskie) jednogłośnie przyjęli uchwałę stanowiącą o tym, że św. Roch będzie patronem ich pięknego miasta.

 

Uchwała czyniąca św. Rocha patronem Kazimierzy Wielkiej została przyjęta podczas uroczystej sesji rady miasta.  Pomysłodawcami uchwały są mieszkańcy. Petycję w sprawie patronatu podpisało około 600 osób. Zgodę na ustanowienie św. Rocha patronem miasta wydała watykańska Kongregacji do spraw Kultu Bożego i Dyscypliny Sakramentów. Spełnienie wszystkich starań i procedur, potrzebnych do tego aby św. Roch mógł stać się patronem miasta, trwało kilka lat. 

Wesprzyj nas już teraz!

 

Kazimierza Wielka jest związana ze świętym Rochem od dawna. W połowie XIX wieku ufundowano w mieście wspaniałą figurę świętego. Rzeźba przedstawia św. Rocha jako młodego pielgrzyma z siedzącym obok psem. Na początku lat 60’ ubiegłego wieku władze komunistyczne pod pretekstem budowy ulicy, w atmosferze społecznego protestu, figurę św. Rocha przeniosły z centrum miasta na cmentarz parafialny. Dopiero trzy lata temu, uroczyście ustawiono odnowioną figurę na dawnym miejscu, czyli nieopodal ronda Solidarności w centralnej części Kazimierzy Wielkiej.  W nieodległych miejscowościach Małej Kazimierzy oraz Ziemblicach również stoją figury św. Rocha.

 

Pierwsza wzmianka o Kazimierzy Wielkiej nad rzeką Nidzicą została zapisana w1320 roku jako Cazimiria (było to za panowania króla Władysława Łokietka).  Właścicielem Kazimierzy Wielkiej i Kazimierzy Małej był szlachecki ród Kazimierskich vel Kazimirscy, stąd nazwa miasta. Przez kilka wieków Kazimierza Wielka była siedzibą parafii i dekanatu diecezji krakowskiej (jedną z najludniejszych).  Kazimira Wielka jest położona na szlaku komunikacyjnym pomiędzy Krakowem a uzdrowiskowym Busko – Zdrojem.  Jedną z najpiękniejszych zabytkowych budowli miejskich jest tu XVII wieczny kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego.

 

Święty Roch, który jest już patronem Kazimierzy Wielkiej, żył w XIV wieku we Francji. Jako młody człowiek rozdał cały majątek ubogim, a sam zaczął ewangelizować. Jego orędownictwo chroni od chorób, w tym zakaźnych, jest patronem aptekarzy, rolników, szpitali, więźniów oraz zwierząt domowych. Przedstawiany jest najczęściej jako zakonnik z torbą pielgrzyma, z kijem oraz kapeluszem podróżnym, czasem z psem, trzymającym w pysku chleb. Dawniej na wsiach w dniu wspomnienia świętego (16 sierpnia) kropiono wodą święconą inwentarz gospodarski. W Polsce oprócz Kazimierzy Wielkiej św. Roch jest patronem Sokołowa Podlaskiego.

 

Adam Białous

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 63 692 zł cel: 500 000 zł
13%
wybierz kwotę:
Wspieram