Arcybiskup Tokio Isao Kikuchi zaapelował do przyszłego rządu Japonii o podpisanie międzynarodowego traktatu, zakazującego broni nuklearnej na świecie. W grudniu papież Franciszek włączy go do Kolegium Kardynalskiego.
– Po tym, jak koalicja Liberalnych Demokratów i buddyjskiej partii Komeito, która rządzi Japonią od 2012 roku, straciła w niedzielę większość w parlamencie, następny rząd powinien poprowadzić dyskusję na temat budowania zaufania między narodami w celu zniesienia broni nuklearnej – powiedział cytowany przez rzymską agencję Fides 30 października duchowny z misyjnego zgromadzenia werbistów.
Kardynał-nominat Kikuchi przypomniał, że Kościół w Japonii od dawna jest orędownikiem zniesienia broni nuklearnej. Między innymi każdego roku w dniach 5-15 sierpnia – w rocznicę zrzucenia bomby atomowej na Hiroszimę i zakończenia wojny na Pacyfiku w 1945 roku – odbywa się dziesięć ogólnokrajowych dni modlitwy Inspiracją do tej inicjatywy była wizyta papieża Jana Pawła II w Hiroszimie w 1981 roku, która zaowocowała mocnym przesłaniem pokojowym.
Wesprzyj nas już teraz!
Papież Franciszek odnowił to swoją wizytą w 2019 roku i żądaniem: „nigdy więcej wojny, nigdy więcej hałasu broni, nigdy więcej takiego cierpienia”. Stwierdził wówczas, że wykorzystanie energii jądrowej do celów wojennych jest tak samo niemoralne, jak posiadanie broni nuklearnej.
Traktat o zakazie broni jądrowej (TPNW) to międzynarodowe porozumienie zabraniające rozwoju, produkcji, gromadzenia zapasów, rozmieszczania i stosowania broni jądrowej, a także groźby jej użycia. Traktat wszedł w życie 22 stycznia 2021 roku, po ratyfikowaniu go przez 50 państw. Do września 2024 roku traktat podpisały 94 państwa, a 73 go ratyfikowały; nie ma wśród nich oficjalnych mocarstw nuklearnych, państw NATO z wyjątkiem Holandii oraz Iranu i Arabii Saudyjskiej.
Źródło: KAI
TG