Szczątki ekshumowane kilka tygodni temu przez IPN na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie należą do pułkownika Mariana Pilarskiego pseudonim „Jar” i Stanisława Biziora pseudonim „Eam”. Instytut Pamięci Narodowej taką informację przekazał poseł Gabrieli Masłowskiej, w odpowiedzi na jej zapytanie w tej sprawie.
Śledczy IPN pod koniec stycznia rozpoczęli badania na tzw. „Lubelskiej Łączce”, znajdującej się na cmentarzu przy ulicy Unickiej w Lublinie. Spoczywają tam szczątki ofiar więźniów lubelskiego Zamku z lat 1944-54. Lista ofiar, które zostały zamordowane na zamku, liczy około 450 nazwisk. Jako pierwsze zostały wytypowane dwa miejsce, gdzie według prokuratorów Instytutu mogli być zakopani Pilarski i Bizior.
Wesprzyj nas już teraz!
Prowadzone prace związane są ze śledztwem lubelskiego oddziału IPN w sprawie zbrodni komunistycznych, dokonanych w okresie od lipca 1944 roku do jesieni 1956 roku na żołnierzach AK i członkach innych organizacji niepodległościowych. Kolejny etap prac przeprowadzony ma być w najbliższych tygodniach, gdyż pracownicy IPN mają wytypowane miejsca potencjalnych pochówków innych ofiar zbrodni komunistycznych.
Kilka tygodni temu z jednego z grobów na cmentarzu przy Unickiej w Lublinie ekshumowano szczątki dwóch ofiar egzekucji na Zamku z lat 1944-54. Trafiły one do Zakładu Medycyny Sądowej. Z szacunków IPN wynika, że szczątki około czterystu osób, które zginęły na Lubelskim Zamku mogą być pochowane na lubelskim cmentarzu.
Marian Pilarski ps. Jar, był inspektorem zamojskiego Inspektoratu AK-WIN, Stanisław Bizior ps. Eam, komendantem Lotnej Żandarmerii. Wojskowy Sąd Rejonowy w Lublinie w 1951 roku skazał Jara i Eama na karę śmierci. Wyrok wykonano w 52. roku w podziemiach budynku, który znajdował się tuż przed Zamkiem Lubelskim.
Źródło: Polskie Radio Lublin
AB