W Polsce dzieci powinny być chronione najbardziej; chodzi o to, by nie były poddawane praktykom, które są dla nich szkodliwe – powiedział szef PiS Jarosław Kaczyński, który poinformował, że podpisał się pod obywatelską inicjatywą „Chrońmy dzieci”.
W czwartek w siedzibie PiS lider ugrupowania wraz z Elżbietą Witek wygłosili oświadczenia dotyczące inicjatywy „Chrońmy dzieci”, której patronuje marszałek Sejmu. Chodzi o obywatelski projekt ustawy, który – według jego autorów – ma m.in. zapobiegać seksualizacji najmłodszych.
Wesprzyj nas już teraz!
– Chodzi o to, by dzieci – w tym wypadku wyraźnie chodzi o dzieci – nie były poddawane praktykom, które z całą pewnością są dla nich szkodliwe i które mogą prowadzić do daleko idących zmian psychicznych, do różnego rodzaju trudności, w tym czasie kiedy będą już starsze, a nawet już w okresie dorosłości – mówił szef PiS.
Jak dodał, chodzi o seksualizację dzieci. – I to nawet dzieci już bardzo małych, w wieku przedszkolnym. Otóż tego rodzaju praktyki w Polsce mają w tej chwili miejsce, oczywiście nie wszędzie, ale nie ma takiej bardzo wyraźnej bariery prawnej, która by prowadziła do tego, że tego rodzaju przedsięwzięcia byłyby po prostu zatrzymywane, uniemożliwiane – stwierdził Kaczyński.
Jak wskazał, stąd społeczna inicjatywa ustawy, pod projektem której podpisała się marszałek Witek, a także lider PiS.
– To jest inicjatywa oddolna, nie ze strony polityków, tylko ze strony rodziców, żeby taka ustawa została uchwalona – zaznaczył szef PiS.
– Jeżeli ktoś powinien być w Polsce chroniony najbardziej, najbardziej zdecydowanie, no to są to właśnie dzieci. I różnego rodzaju dziwne pomysły, których my tu nie komentujemy, ale w naszym przeświadczeniu są dosyć dziwne, nie mogą być realizowane kosztem dzieci – ocenił Kaczyński.
Jak stwierdził lider PiS, dorośli mogą podejmować własne decyzje odnoszące się do tego co robią, czego chcą słuchać i z czym chcą mieć kontakt, „natomiast jeśli chodzi o dzieci, to tutaj muszą istnieć ograniczenia”.
– Ograniczenia zarówno te, które będą realizowane przez odpowiednie władze szkolne, przedszkolne, władze samorządowe, kuratoria szkolne, jakie ograniczenia które są związane z uprawnieniami rodziców – mówił.
Kaczyński dziękował jednocześnie marszałek Witek, że podjęła tę sprawę. – To jest naprawdę taki patronat bardzo wysoki, i bardzo tutaj potrzebny – powiedział.
Marszałek Sejmu zaapelowała do Polaków o podpisanie się pod obywatelskim projektem ustawy. Zaznaczyła, że „różne resorty robią bardzo wiele, aby chronić dzieci, ale możemy robić to wspólnie”.
Przekazała, że w marcu spotkała się z ponad 70 organizacjami pozarządowymi, które od bardzo wielu lat współpracują z młodzieżą czy pracują na rzecz młodzieży i wszyscy mówiliśmy jednym głosem „nie może być akcyjności. Musi być między nami współpraca, dlatego, że dziś te zagrożenia płyną z różnych stron”.
Marszałek zwróciła uwagę, że jest problem nie tylko z agresją rówieśniczą, ale także „z nieograniczonym dostępem do internetu, a tam są przeróżne treści, które są dla nich często szkodliwe, treści, które wpływają na ich psychikę, ale także na ich dalszy rozwój”.
Przyznała, że „rodzice, często mimo swoich najlepszych chęci i najlepszej woli, nie wiedzą jak poradzić sobie z wieloma problemami, które dotykają ich dzieci”.
Wśród zagrożeń dotykających dzieci wskazała samotność, zderzenie „z negatywnymi, często wulgarnymi, obscenicznymi informacjami w internecie”. – One chłoną to i nie wiedzą co mają z tym zrobić – zwróciła uwagę Witek.
Marszałek Sejmu powiedziała, że „do szkół i przedszkoli wchodzą różne organizacje nieprzygotowanych i nieuprawnionych ludzi do tego żeby próbowały wychowywać nasze dzieci niezgodnie z wartościami, które sami wyznajemy”. Przypomniała, że zgodnie z art. 48 konstytucji to „rodzice mają prawo do wychowania dzieci zgodnie z własnymi przekonaniami”. – To jest jedno z podstawowych praw i musimy je przestrzegać – zaznaczyła marszałek Sejmu. Dodała, że „szkoła jest miejscem, które ma pomóc rodzicom w wychowaniu ich dzieci”.
Pod auspicjami marszałek Sejmu odbyło się kilka spotkań pod hasłem „Chrońmy dzieci, wspierajmy rodziców”. Podczas jednego z nich, które odbyło się 24 marca, Elżbieta Witek spotkała się z osobami zajmującymi się edukacją i wychowaniem młodzieży. W tym spotkaniu wzięli m.in. udział minister edukacji i nauki Przemysław Czarnek, minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg oraz wiceminister zdrowia Waldemar Kraska. Kolejne odbyło się 14 kwietnia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego.
Zgodnie z konstytucją inicjatywa ustawodawcza przysługuje grupie, co najmniej 100 tys. obywateli mających prawo wybierania do Sejmu. Przepisy stanowią, że po zebraniu 1000 podpisów z poparciem dla obywatelskiego projektu ustawy pełnomocnik komitetu inicjatywy ustawodawczej zawiadamia marszałka Sejmu o utworzeniu komitetu. Jeżeli zawiadomienie odpowiada warunkom określonym w ustawie marszałek Sejmu, w terminie 14 dni od jego doręczenia, postanawia o przyjęciu zawiadomienia. Projekt powinien być wniesiony do Sejmu w ciągu 3 miesięcy od dnia, w którym marszałek Sejmu wyda postanowienie o przyjęciu zawiadomienia o powstaniu komitetu.
Źródło: PAP