26 sierpnia 2017

Jasna Góra: główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Obrazu Częstochowskiej Pani

(Mozaika - zdobienie południowej ściany Pokoi Królewskich (Jasna Góra; zdjęcie ilustracyjne). By Fabiano Favret Photo by Yarl (Own work) [CC BY-SA 3.0 (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], via Wikimedia Commons)

Na Jasnej Górze odbędą się w sobotę główne uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Choć dokładna rocznica koronacji przypada 8 września, to jednak ojcowie paulini postanowili połączyć świętowanie z przypadającą 26 sierpnia uroczystością Matki Bożej Częstochowskiej, która ma przede wszystkim charakter dziękczynienia za szczególną rolę Maryi w dziejach całego Narodu. Jest też wyrazem czci dla jasnogórskiego obrazu Matki Bożej.

 

Najważniejszą częścią jubileuszowych obchodów będzie Msza Święta o godzinie 11:00 i wieczorne widowisko „Jasna Góra – polska Kana” o godzinie 21:00.

Wesprzyj nas już teraz!

 

Koronacja Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w 1717 roku jest owocem wielowiekowej czci Polaków dla Matki Najświętszej. Maryja w Obrazie Jasnogórskim już od początku jego pobytu na ziemiach polskich otaczana była czcią i miłością przez wszystkie warstwy społecznie, z władcami na czele.

 

Ikona Jasnogórska została przyozdobiona koronami już wcześniej. Po grabieży Jasnej Góry w 1430 roku, uszkodzony przez rabusiów Obraz trafił do Krakowa na Wawel w celu restauracji. Stało się to z polecenia samego króla Władysława Jagiełły, co świadczy o wielkiej czci do Maryi Jasnogórskiej. Wtedy też król przyozdobił Ikonę koronami królewskimi. Pewne precjoza z tych koron zachowały się do dzisiaj. Po zwycięskiej obronie Jasnej Góry, po której cała Polska zerwała się ku wyzwoleniu, kult Matki Bożej coraz bardziej się rozkrzewiał. W 1656 roku król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej złożył ślubowanie, w którym obrał Maryję za Patronkę swoją i za Królową państw swoich. Już Jan Długosz w „Liber beneficiorum” nazwał Matkę Bożą Jasnogórską „Najdostojniejszą Królową świata i naszą”.

 

Fakt koronacji był zatem potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości względem Matki Bożej. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, czyli Ojciec Święty, koronami rangi papieskiej przyozdobił ten Obraz oraz było to pierwsze takie wydarzenie w świecie poza Rzymem. Dekret ten wydał i korony przekazał papież Klemens XI. Sejm z 1764 roku nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski.

 

Uroczystą Sumę zaplanowaną na sobotę 26 sierpnia koncelebrować będą polscy biskupi pod przewodnictwem przedstawiciela Ojca Świętego – nuncjusza apostolskiego w Polsce abp Salvatore Pennacchio. Homilię wygłosi abp Wojciech Polak, Prymas Polski.

 

Mszę Świętą poprzedzi czuwanie modlitewne „Maryja w dziejach Kościoła i Narodu”, które zaplanowano na godzinę 9:15. Podczas czuwania uroczyście wniesiony zostanie w procesji Obraz Nawiedzenia. To kopia jasnogórskiego Wizerunku Maryi, która peregrynuje po Polsce. W tym roku mija 60 lat od rozpoczęcia wędrówki Ikony po Polsce.

 

Jednym z ważniejszych punktów głównych uroczystości jubileuszu 300-lecia koronacji będzie wieczorne widowisko multimedialne „Jasna Góra – polska Kana”. Jego celem jest przybliżenie odbiorcy historii Polski i historii Obrazu Matki Boskiej oraz przypomnienie, że jest to historia trwale spleciona. Widowisko ma być opowieścią o dziejach wizerunku Częstochowskiej Maryi, który odegrał i wciąż odgrywa ważną rolę w życiu Narodu.

 

Obraz Matki Bożej Jasnogórskiej stał się na przestrzeni dziejów jednym z głównych symbolów religijności Polaków, a także znakiem naszej tożsamości narodowej. Widowisko będzie więc opowieścią, jak Obraz Matki Bożej był szczególnie ważny w chwilach utraty lub zagrożenia naszej wolności; w czasach potopu szwedzkiego, rozbiorów Polski, czy okresie reżimu komunistycznego. Ważnym wątkiem przedstawienia będzie historia pielgrzymowania na Jasną Górę, od jego początków do współczesności.

 

W projekcie weźmie udział ponad 500 artystów w tym m.in: pełny skład orkiestry symfonicznej, cztery chóry: Chór Filharmonii Częstochowskiej; Chór z Rzeszowa; Chór Silesia; Chór Oktoich, wybitni narratorzy, aktorzy i soliści sceny polskiej a także grupy rekonstrukcyjne. Telewizja Polska Program 1 będzie transmitowała wydarzenie na żywo.

 

Widowisko „Jasna Góra – Polska Kana” rozpocznie się o godz. 21:00 codzienną modlitwą Polaków, czyli Apelem Jasnogórskim.

 

KAI

MWł

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 431 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram