Podczas pielgrzymki na Jasną Górę, 28 lipca, papież Franciszek otrzyma kopię cudownego obrazu Matki Bożej. To dar, który paulini przekazują jako znak łączności „wzgórza watykańskiego ze wzgórzem jasnogórskim” i znak zapewnienia o modlitwie za następcę św. Piotra. – Obraz Jasnogórskiej Bogurodzicy wpisany jest nie tylko w historię polskiego narodu, ale także w historię Kościoła Powszechnego – podkreślił o. Arnold Chrapkowski.
– Sercem Jasnej Góry jest Cudowny Obraz Maryi, który wpisany jest w historię naszej Ojczyzny i w historię życia każdego Polaka. Ten obraz wpisał się także w historię Kościoła Powszechnego i wizyta trzeciego Następcy św. Piotra jest potwierdzeniem tej powszechności kultu Matki Bożej Jasnogórskiej – podkreśla generał paulinów o. Arnold Chrapkowski. Wskazując na niedoszłą, z powodu zakazu władz komunistycznych wizytę Pawła VI, który w 1966 roku chciał uczestniczyć w obchodach 'Sacrum Poloniae Millennium’, wyraził radość, że po 50-ciu latach to narodowe dziękczynienie z Piotrem naszych czasów stanie się udziałem wszystkich Polaków. Zdaniem o. Chrapkowskiego będzie to wyraźnym znakiem powszechności Kościoła wynikającej z łaski chrztu świętego oraz naszego powołania do świętości.
Wesprzyj nas już teraz!
– Chrzest i obecność Maryi w naszych dziejach to kluczowe momenty dla Polski – przypomniał o. Generał. Zauważył, że kard. Wyszyński wielokrotnie podczas Wojciechowych uroczystości w Gnieźnie podkreślał wielką rangę trzech miejsc kultu na mapie naszej Ojczyzny: Gniezna ze św. Wojciechem, które mówi o chrzcie, krakowską Skałkę ze św. Stanisławem – miejsca, które mówi o bierzmowaniu i Jasną Górę z Maryją, która jest Patronką i Królową naszej Ojczyzny. – Te trzy miejsca skupiają i w jakiś sposób pokazują tożsamość naszego narodu, korzenie, to wszystko, co związane jest z naszą nie tylko historią, ale także naszą teraźniejszością i co powinno kształtować przyszłość naszej Ojczyzny – mówił o. Chrapkowski.
Podczas wizyty na Jasnej Górze, przed celebracją dziękczynnej Eucharystii, Franciszek uda się na cichą modlitwę do kaplicy Cudownego Obrazu Matki Bożej. Tam będą czekać na niego paulińscy zakonnicy. Tam też będzie powitany przez przełożonego generalnego Zakonu św. Pawła Pierwszego Pustelnika.
– My, paulini łączyć będziemy się w tej modlitwie z papieżem Franciszkiem, i tu przypomina się ta biblijna scena z Wieczernika, gdzie apostołowie trwali na modlitwie, w jedności z Maryją – powiedział o. Arnold Chrapkowski. Zauważył, że papież Franciszek wielokrotnie mówi o roli, o zadaniach osób konsekrowanych. – I dla nas, paulinów, ten moment modlitwy wraz z następcą św. Piotra będzie chyba tym szczególnym czasem naszej duchowej refleksji, naszego rachunku sumienia, okazania tego, że właśnie modlitwa, kontemplacja jest tym pierwszym narzędziem, pierwszym środkiem, poprzez który osoba konsekrowana może apostołować – podkreślił generał paulinów.
Warto przypomnieć, że święto Matko Boskiej Częstochowskiej ustanowił w 1904 roku papież Pius X. Natomiast gdy w 1909 roku skradziono korony z częstochowskiego obrazu, papież ofiarował diademy dla wizerunku Jasnogórskiej Królowej Polski, które wykonał watykański złotnik. Koronacja Cudownego Obrazu Matki Bożej Jasnogórskiej odbyła się 22 maja 1910 roku. Jego następca, papież Pius XI po zakończeniu misji nuncjusza apostolskiego w Polsce, wracając do Rzymu, zabrał kopię Cudownego Obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej ofiarowaną przez polskich biskupów.
Źródło: KAI
POz