1 stycznia 2017

Jasna Góra: rok 2017 czasem świętowania 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej

Rok 2017 będzie czasem świętowania 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej. Obchody jubileuszowe rozpoczęły się już 8 września i potrwają na Jasnej Górze także do 8 września. Kulminacyjnym punktem tej wyjątkowej rocznicy będą ogólnopolskie uroczystości 26 sierpnia. Pierwsza koronacja papieskimi diademami wizerunku Jasnogórskiej Maryi odbyła się 8 września 1717 r. i była pierwszą taką ceremonią poza Rzymem.

W związku z jubileuszem Jasna Góra otrzymała kolejny dar od papieża Franciszka. Są to odpusty specjalnie dedykowane na Rok Jubileuszowy pielgrzymom przybywającym do Sanktuarium. Dekret o odpustach przekazał 8 grudnia 2016 r. ks. prał. Krzysztof Nykiel, Regens Penitencjarii Apostolskiej.

Wesprzyj nas już teraz!

Łaskę odpustu można uzyskać: nawiedzając w pielgrzymce Sanktuarium Matki Bożej na Jasnej Górze i uczestnicząc w świętych obrzędach przed ukoronowanym Wizerunkiem; pokornie prosząc Boga przez Maryję za wierność Polski powołaniu chrześcijańskiemu, o nowe powołania kapłańskie i zakonne, o obronę rodzin, świata i Kościoła, a także za osobę Ojca Świętego; modląc się Modlitwą Pańską, wyznając Wiarę i przyzywając opieki Najświętszej Maryi Panny, Królowej Polski; przyjmując sakramenty pojednania i Eucharystii.

Odpust zupełny mogą uzyskać również osoby starsze, chore i wszyscy, którzy z ważnej przyczyny nie mogą wyjść z domu, a połączą się pragnieniem ducha z tymi, którzy pobożnie nawiedzają Sanktuarium. Osoby te powinny, będąc w stanie łaski uświęcającej, wzbudzić intencję wypełnienia (gdy będzie to jak najszybciej możliwe) trzech zwykłych warunków uzyskania odpustu i przed jakimkolwiek wizerunkiem Matki Bożej odmówić pobożnie modlitwy, ofiarując miłosiernemu Bogu przez Maryję swoje cierpienia i niedogodności własnego życia.

Warunki uzyskania łaski odpustu zupełnego zostały umieszczone na specjalnych tablicach w bramie prowadzącej do Sanktuarium, w miejscu, gdzie znajdowała się Brama Miłosierdzia. Tekst przetłumaczony został także na język angielski.

Królewska władza Maryi jest zleconą przez Boga, jako Tej, która zasiada obok swego Syna, Króla chwały. Jej władza jest władzą miłości i całkowitym poddaniem Synowi w postawie nieustannej służby – mówił na Jasnej Górze abp Stanisław Gądecki, przewodniczący Konferencji Episkopatu Polski inaugurując 8 września Rok Jubileuszowy. Wyjaśniał, że „ mamy w niebie kochającą Matkę, która wie, czego potrzebują Jej dzieci, a jednocześnie przemożną Królową, która jest w stanie otoczyć nas skuteczną opieką”. Abp Gądecki podkreślał, że „szczególnej macierzyńskiej i królewskiej zarazem więzi z Maryją doświadczamy przez wieki nie tylko indywidualnie, ale również jako wspólnota narodowa”.

W związku z jubileuszem 300-lecia koronacji Cudownego Obrazu Matki Bożej na Jasnej Górze Paulini zachęcają do tworzenia Żywej Korony Maryi. To inicjatywa duchowych darów, które na nowo mają nas zbliżyć do Królowej Polski a wraz z Nią do Jezusa. O. Arnold Chrapkowski, Generał Zakonu Paulinów wyjaśniając ideę Żywej Korony zauważa, że „Królowa Polski posiada już korony złożone z wielu klejnotów, teraz przyszedł czas, by wypełnić to, co one faktycznie oznaczają”. Żywa Korona polega na podjęciu konkretnego zobowiązania duchowego np. spowiedzi po wielu latach, pojednania z kimś po długim konflikcie, postanowienia porzucenia alkoholu, narkotyków, pornografii, odmawiania codziennie 10 różańca, czytania Pisma Świętego czy innej duchowej lektury. To zobowiązanie należy wpisać na odwrocie swojego lub rodzinnego zdjęcia w formie papierowej i przysłać na Jasną Górę. 

W związku z jubileuszem przygotowana została również specjalna aplikacja na smartfona „Diament z korony”. Pobierając ją można codziennie otrzymywać maryjną myśl przygotowaną przez różne osoby, kapłanów i świeckich, która pozwoli nawiązać głębszą relację z Matką Bożą. Do aplikacji dołączona jest funkcja komentowania myśli dnia, tak by można dzielić się wiarą. Tą drogą można również złożyć duchowy dar dla Maryi. 

 

Koronacja Cudownego Wizerunku Matki Bożej Częstochowskiej w 1717 r. jest owocem wielowiekowej czci Polaków dla Matki Najświętszej. Maryja w Obrazie Jasnogórskim już od początku jego pobytu na ziemiach polskich otaczana była czcią i miłością przez wszystkie warstwy społecznie z władcami na czele.

Ikona Jasnogórska została przyozdobiona koronami już wcześniej. Po grabieży Jasnej Góry w 1430 r., uszkodzony przez rabusiów Obraz trafił do Krakowa na Wawel w celu restauracji. Stało się to z polecanie samego króla Władysława Jagiełło – co świadczy o wielkiej czci do Maryi Jasnogórskiej. Wtedy też król przyozdobił Ikonę koronami królewskimi. Pewne precjoza z tych koron zachowały się do dzisiaj. Po zwycięskiej obronie Jasnej Góry, po której cała Polska zerwała się ku wyzwoleniu, kult Matki Bożej coraz bardziej się rozkrzewiał. W 1656 r. król Jan Kazimierz w katedrze lwowskiej złożył ślubowanie, w którym obrał Maryję za Patronkę swoją i za Królową państw swoich. Już Jan Długosz w Liber beneficiorum nazwał Matkę Bożą Jasnogórską „Najdostojniejszą Królową świata i naszą”.

Fakt koronacji był zatem potwierdzeniem kultu Maryi jako Królowej Polski oraz wyrazem ogromnej czci i miłości względem Matki Bożej. Wyjątkowość tego aktu polegała na tym, że to najwyższy autorytet w Kościele, czyli Ojciec Święty, koronami rangi papieskiej przyozdobił ten Obraz oraz było to pierwsze takie wydarzenie w świecie poza Rzymem. Dekret ten wydał i korony przekazał papież Klemens XI. Sejm z 1764 r. nazwał Matkę Bożą Częstochowską Królową Polski.

KAI, kra

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 351 zł cel: 500 000 zł
6%
wybierz kwotę:
Wspieram