23 stycznia 2023

Jeden, ekumeniczny, niejednolity? Kapłan chce wspólnego i niespójnego para-kościoła

(Fot. SuperKrzysztof, CC BY-SA 4.0 , via Wikimedia Commons)

– Nie można być dojrzałym chrześcijaninem pozbawionym ducha ekumenicznego – twierdzi polski kapłan z dykasterii ds. popierania jedności chrześcijan. W wywiadzie udzielonym Vatican News duchowny wzywał do zjednoczenia wszystkich chrześcijan w ramach jednej wspólnoty – jednak bez konieczności wyzbywania się różnic i powrotu potomków reformacyjnych odstępców do katolickiej wiary oraz tożsamości.

Zdaniem ks. dr. Andrzeja Choromańskiego z Dykasterii ds. Popierania Jedności Chrześcijan, wezwania Chrystusa do zachowywania jedności przez jego uczniów stanowią zachętę do ekumenicznego podejścia .  Nie można być dzisiaj chrześcijaninem bez zaangażowania w realizację pragnienia Jezusa wyrażonego w Wieczerniku przed podjęciem przez Niego męki i śmierci, aby wszyscy jego uczniowie stanowi jedno, tworzyli jedną wspólnotę – mówił na antenie watykańskiego medium duchowny.

W opinii polskiego kapłana istnienie podziałów między „chrześcijanami” jest zgorszeniem dla innowierców i ogranicza potencjał do ich ewangelizacji. – jak mamy mówić o pięknie Ewangelii, o pięknie tego nowego człowieczeństwa, które Chrystus przyniósł, jeżeli my sami, wierzący w Niego nie potrafimy być dla siebie nawzajem braćmi i siostrami zjednoczonymi w jednej wspólnocie Kościoła – pytał.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak przypominał duchowny, Chrystus nie założył wielu odrębnych wspólnot religijnych, a dał początek jednemu Kościołowi i to w nim mają zebrać się jego uczniowie.

Problem w tym, że wspólnota powołana przez Zbawiciela to jednak nic innego, niż współczesny Kościół katolicki. Zamiast do przyjęcia katolickiej doktryny i tożsamości odrzuconej przez heretyckich liderów reformacji ks. Choromański wzywał do zebrania się chrześcijan w jednej wspólnocie bez usuwania istniejących między różnymi denominacjami rozbieżności.  – Jedność nie oznacza jednakowości. To nie jest jakaś skamieniała jednolitość, tylko jedność w różnorodności i nie chodzi o to, aby stworzyć Kościół, który będzie wszędzie taki sam, ale żeby stworzyć Kościół, który jest jeden, to znaczy, że wszyscy jego członkowie uznają się nawzajem jako należący do tej samej wspólnoty – przekonywał polski duchowny.

Wobec popularnego błędu fałszywego ekumenizmu – proponującego tworzenie synkretycznego ugrupowania między chrześcijańskiego w imię rzekomego zjednoczenia, pamiętać należy, że „jedność” jest nie tylko zadaniem, ale i cechą Kościoła Katolickiego. Tak samo, jak Kościół jest powszechny z natury, niezależnie od zasięgu posiadanych struktur i święty niezależnie od uczynków ludzi, których skupia, tak samo cechuje się on jednością niezależnie od tego, czy wszyscy uważający się za chrześcijan skupiają się w jego strukturach. Z tego powodu zabiegi o rzekomą „jedność”, dopuszczające pozostawanie ludzi w innych wspólnotach religijnych, byłoby oznaką błędnej interpretacji chrystusowego wezwania.

Źródło: vaticannews.com

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(37)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Skutecznie demaskujemy liberalną i antychrześcijańską hipokryzję. Wspieraj naszą misję!

mamy: 136 904 zł cel: 300 000 zł
46%
wybierz kwotę:
Wspieram