Podczas dzisiejszej konferencji prasowej oficjalnie zainicjowano akcję zbierania podpisów pod Europejską Inicjatywą Obywatelską „Jeden z nas”, która ma na celu zwiększenie ochrony życia ludzkiego w ramach prawa i polityki budżetowej UE. Przedstawiono główne cele i założenia kampanii oraz ogłoszono skład Komitetu Narodowego wspierającego tę inicjatywę.
„Jeden z nas” to jedna z pierwszych europejskich inicjatyw obywatelskich dopuszczonych przez Komisję Europejską. Zaangażowanych w nią jest już 25 krajów UE. Jeśli pod projektem Inicjatywy podpisze się minimum 1 mln pełnoletnich obywateli Unii z przynajmniej 7 krajów, będzie on rozpatrywany przez Komisję Europejską.
Wesprzyj nas już teraz!
Celem kampanii jest doprowadzenie do całkowitego zaprzestania finansowania z budżetu UE aborcji i doświadczeń na ludzkich embrionach. – Chcemy aby Unia Europejska zaprzestała finansowania prywatnych instytucji z publicznych pieniędzy UE, które to instytucje wykorzystują te pieniądze na programy aborcyjne, szczególnie w krajach trzeciego świata, a także zablokowała działanie instytucji badawczych, które działają również na terenie Unii Europejskiej, które wykorzystują pieniądze na badania i eksperymentowanie na komórkach macierzystych pochodzenia embrionalnego – mówił podczas konferencji prasowej w Warszawie Jakub Bałtroszewicz, Przewodniczący Polskiego Komitetu Narodowego.
Dlaczego skupiono się akurat na kwestiach finansowych? Unia Europejska – poprzez dotacje dla proaborcyjnych, prywatnych międzynarodowych organizacji finansuje znaczną część zabójstw nienarodzonych dzieci w Afryce i w Azji.
– Opieramy się na raporcie organizacji European Dignity Watch. Organizacja ta w marcu 2012 roku opracowała raport, który podaje dowody na przekazywanie w ramach programów pomocowych dla krajów rozwijających się środków, które następnie wykorzystywane są przez organizacje aborcyjne w celu przeprowadzania aborcji. EDW zebrało dowody na finansowanie International Planned Parenthood Federation oraz organizacji Marie Stopes International – tłumaczyła Kaja Godek, związana z Fundacją Pro-Prawo do życia.
– Całkowitej kwoty nie znamy ponieważ Komisja Europejska odmówiła udostępnienia wszystkich dokumentów, o które European Dignity Watch występowało tłumacząc się interesem handlowym Marie Stops International, co jest dość ciekawą wymówką biorąc pod uwagę fakt, iż MSI to organizacja „charytatywna”. Kwoty przekazane dla IPPF również nie są dokładnie znane ponieważ Komisja udostępniła znacznie mniej dokumentów niż w przypadku poprzedniej organizacji. Wiadomo jednak, że jest to dość znaczne finansowanie. Granty na pojedyncze projekty wahały się od 750 tys. do 2,5 mln euro. My, jako obywatele Unii Europejskiej, skupiamy się na tym, aby takie finansowanie wycofać , żeby zrewidować politykę finansowania programów rozwojowych i badawczych i mieć pewność, że pieniądze z podatków nie trafiają do organizacji, które za te pieniądze dokonują aborcji – dodała Godek.
Do polskiego Komitetu Narodowego, odpowiedzialnego w naszym kraju za inicjatywę podpisową, dołączył szereg osób z wielu różnych środowisk.
– W Komitecie jest bardzo szeroki przekrój osobowości, profesji, doświadczenia i to jest właśnie siłą tego Komitetu. Mamy osoby doświadczone, z dużymi osiągnięciami – przedstawiał zaangażowanych w projekt Paweł Wosicki, prezes Polskiej Federacji Ruchów Obrony Życia. W Komitecie, oprócz uczestników konferencji, znaleźli się m.in. prof. Bogdan Chazan, Mariusz Dzierżawski i Antoni Zięba.
Twórcy akcji „Jeden z nas” apelują do Polaków o wsparcie inicjatywy poprzez złożenie swojego podpisu a także propagowanie jej wśród rodziny i znajomych. Podpisy można składać zarówno w tradycyjnej formie papierowej jak i wypełniając odpowiedni formularz na stronie www.jedenznas.eu.
Na chwilę obecną swoje poparcie dla projektu „Jeden z nas” wyraziło prawie 81 tysięcy osób, z czego ponad 30 tysięcy to Polacy. Inicjatywę tę na początku lutego poparł papież Benedykt XVI.
Marcin Musiał