Dzisiaj

Jerozolima bez wyznawców Chrystusa. Wojna w Strefie Gazy zagraża egzystencji chrześcijan w Ziemi Świętej

(Jerozolima / pixabay.com)

Papieskie Stowarzyszenie Pomoc Kościołowi w Potrzebie (PKWP) zwraca uwagę na rozpaczliwą sytuację chrześcijan na Zachodnim Brzegu Jordanu i w Jerozolimie spowodowaną wojną w Strefie Gazy. W opublikowanej w tych dniach informacji dla mediów czytamy, że niewielka mniejszość chrześcijańska jest szczególnie dotknięta bezrobociem i dyskryminacją.

Chrześcijanie z Ziemi Świętej znajdują się „w szczególnie trudnej sytuacji” – bezpośrednio między frontami ultraortodoksyjnych Żydów i ekstremistycznych muzułmanów, z których jedni i drudzy  stają się coraz bardziej zradykalizowani. 

Według PKWP obecnie najpoważniejszym problemem jest kryzys gospodarczy i związane z nim rekordowe bezrobocie wśród ludności palestyńskiej. Wiele rodzin walczy o przetrwanie, gdyż straciło źródło dochodu z powodu masowych zwolnień, całkowitego paraliżu sektora turystycznego i poważnych ograniczeń w przemieszczaniu się. 

Wesprzyj nas już teraz!

Dla Palestyńczyków dochodzi jeszcze kolejny problem, jakim jest długoterminowe wycofywanie przez władze izraelskie pozwoleń na pracę. Jak informują media, do Izraela ma przybyć ponad 80 000 pracowników z Indii, aby zająć miejsca pracy Palestyńczyków. Środek ten jest częściowo postrzegany jako odwet za ataki terrorystyczne Hamasu w październiku ubiegłego roku i ma na celu izolację i marginalizację Palestyńczyków – zarówno chrześcijan, jak i muzułmanów.

Co więcej, palestyńscy chrześcijanie czują się coraz bardziej zagrożeni we własnym kraju, gdy publicznie manifestują swoją chrześcijańską tożsamość. „Nawet noszenie krzyżyka może pociągnąć za sobą  trudności”, powiedział jeden z rozmówców PKWP.  W Jerozolimie wielokrotnie dochodziło ostatnio do werbalnych ataków na księży, zakonników lub pielgrzymów chrześcijańskich. 

PKWP jest aktywna w regionie realizując we współpracy z Łacińskim Patriarchatem Jerozolimy programy pośrednictwa pracy i szkoleń zawodowych. Wsparcie, w tym doraźną pomoc medyczną i humanitarną, bony żywnościowe i pomoc w opłacaniu rachunków za podstawowe usługi, otrzymują młodzi ludzie i rodziny znajdujące się w szczególnie trudnej sytuacji. Do tej pory z pomocy skorzystały 862 rodziny – łącznie 3 448 osób.

KAI

Strefa Gazy: od początku wojny zginęło blisko 29 tys. Palestyńczyków

 

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(6)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 178 520 zł cel: 300 000 zł
60%
wybierz kwotę:
Wspieram