Pierwotnie kolumny mogły należeć do świątyni Wenus, którą cesarz Hadrian (117-139) zbudował nad grobem Jezusa – w miejscu, gdzie dziś znajduje się bazylika Grobu Pańskiego. Być może są one jeszcze starsze, z czasów króla Heroda, i kilkukrotnie zmieniała się ich funkcja. Do kościoła trafiły prawdopodobnie podczas przebudowy bazyliki Grobu Pańskiego za czasów cesarza Konstantyna Monomacha (1042-1055). Informacji na temat wieku kamienia powinny dostarczyć próbki laboratoryjne. Nie ma wątpliwości co do tego, że marmur, z którego są wykonane, jest kamieniem miejscowym.
Prace konserwatorskie celowo ograniczono do minimum. Zamknięto tylko najgorsze pęknięcia, a szczególnie wrażliwe części zakotwiczono. Każda kolumna waży od czterech do pięciu ton. Z ogrodu pustelni jest do pokonania dystans 800 metrów z zejściem prawie 10 metrów i wzniesieniem 60 metrów; wąską uliczką na Górze Oliwnej przez Dolinę Kidronu (Cedronu) do Bramy Lwów na Starym Mieście, do kaplicy Biczowania i otwartego w 2018 roku skrzydła archeologicznego Muzeum Terra Sancta.
Według kustosza Ziemi Świętej, o. Francesco Pattona OFM, założone w 1902 roku przez franciszkanów Muzeum Ziemi Świętej jest „jednym z najstarszych muzeów w Jerozolimie, jeśli nie najstarszym”. Przede wszystkim jednak jest jedynym, które zajmuje się historią i kulturą chrześcijaństwa w Ziemi Świętej. Znajduje się tam sala poświęcona bazylice Grobu Pańskiego.
Wesprzyj nas już teraz!
Źródło: KAI
Zobacz także:
Jerozolima: Kaplica Ukrzyżowania z nowym oświetleniem. To zasługa polskich katolików!