2 grudnia 2021

Jeśli przywileje, to na zasadzie wzajemności. Jest projekt dotyczący mniejszości niemieckiej w Polsce

(The Chancellery of the Senate of the Republic of Poland , CC BY-SA 3.0 PL , via Wikimedia Commons)

Mniejszość niemiecka w Polsce powinna być traktowana tak, jak państwo niemieckie traktuje Polaków – tak w skrócie można opisać projekt ustawy, który znosi przywilej wyborczy dla mniejszości niemieckiej. Projekt zaprezentował Janusz Kowalski, poseł SP.

„Zgodnie z zasadą tyle praw dla mniejszości niemieckiej w Polsce, ile praw dla mniejszości polskiej i Polaków w Niemczech, przygotowałem projekt ustawy znoszący nieuprawniony przywilej wyborczy dla Mniejszości Niemieckiej” – poinformował na Twitterze polityk Solidarnej Polski.

Zdaniem polityka, od 30 lat mniejszość polska w Niemczech jest traktowana gorzej niż mniejszość niemiecka w Polsce. Chodzi m.in. o przywilej zasiadania w Sejmie RP przedstawiciela tej grupy społecznej. W Niemczech wymagane jest osiągnięcie progu 5 proc. poparcia. Zdaniem posła, „przywrócenie polsko-niemieckiej symetrii w traktowaniu mniejszości narodowych” jest konieczne. Proponowana zmiana wymaga nowelizacji ordynacji wyborczej.

Wesprzyj nas już teraz!

Pomysł Kowalskiego nie jest nowością. O zasadę symetrii jeszcze w 2004 roku upominało się PiS. W roku 2017 o sprawę w MSZ rozpytywał poseł Adam Andruszkiewicz, upominając się o status mniejszości dla Polaków w Niemczech. W odpowiedzi odwołano się jedynie do Traktatu o dobrym sąsiedztwie i przyjaznej współpracy z 17 czerwca 1991 roku, wskazując, że „zarówno Polacy w Niemczech, jak i Niemcy w Polsce, posiadają identyczny zestaw praw, niezależnie od ich statusu formalnego”. Zaś strona polska „w rozmowach na różnych szczeblach ze stroną niemiecką, MSZ każdorazowo podkreśla konieczność pełnej realizacji przez Niemcy postanowień traktatowych”.

Jak wówczas wskazano, „władze polskie odwołują się do zasady wzajemności wskazując na pozytywną politykę RP prowadzoną wobec osób należących do mniejszości narodowych, w tym mniejszości niemieckiej. MSZ dostrzega istniejące wciąż dysproporcje w realizacji zapisów traktatowych, podkreślając podczas rozmów z władzami RFN widoczny brak równowagi w statusie grup polskiej i niemieckiej”. I dodano, że „osiągnięcie pozytywnego rezultatu działań podejmowanych przez Polskę na terenie Niemiec jest w oczywisty sposób uwarunkowane dobrą wolą władz RFN”.

Aktualna inicjatywa posła Kowalskiego dotycząca odebrania przywilejów niemieckiej mniejszości w Polsce zdaje się być prostą konsekwencją niemożności wywalczenia praw dla Polaków w Niemczech, takich na jakie mogą liczyć Niemcy w Polsce. 

Źródło: dorzeczy.pl, sejm.gov.pl

MA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(24)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 310 301 zł cel: 300 000 zł
103%
wybierz kwotę:
Wspieram