3 grudnia 2021

Jest opinia rzecznika TSUE w sprawie mechanizmu warunkowości: Skargi Polski i Węgier niezasadne

([CC BY 2.0 (http://creativecommons.org/licenses/by/2.0)], via Wikimedia Commons)

Rzecznik Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej odniósł się do skarg, złożonych przez polskie i węgierskie władze w zakresie mechanizmu warunkowości. Zdaniem Camposa Sancheza-Bordony zasada „pieniądze za praworządność”, w myśl której unijne fundusze mają trafiać jedynie do państw uznanych przez Brukselę za odpowiednie, nie łamie traktowych przepisów UE. Opinia rzecznika może wpłynąć na ostateczne rozstrzygniecie sprawy przez Trybunał i prowadzić do poważnych strat finansowych.

Campos Sanchez-Bordona, rzecznik generalny Trybunału Sprawiedliwości UE, zaopiniował skargi, złożone przeciwko mechanizmowi, uzależniającemu wypłatę funduszy unijnych, od spełnienia kryteriów rozumianej po brukselsku praworządności. Wątpliwości co do zgodności tej zasady z literą unijnego prawa zgłosiły w marcu rządy Polski i Węgier. Według przedstawiciela unijnego gremium reguła „pieniądze za praworządność” nie narusza treści traktatów, a skargi należy oddalić.

Zdaniem rzecznika mechanizm warunkowości nie jest formą politycznej oceny państw członkowskich, ani nie powiela tych samych uprawnień co artykuł 7 Traktatu o UE, pozwalający na obłożenie niepraworządnych członków unii sankcjami. W opinii Sanchez-Bordony to narzędzie ochrony finansów wspólnoty przed sytuacją, w której przyznawane przez Unię środki mogłyby zostać „niewłaściwie wykorzystane”. Rzecznik generalny podkreślał więc, że nie będzie on mógł zostać wykorzystany w wypadku każdego naruszenia zasad państwa prawa tak, jak rozumie je Bruksela, ale tylko wobec tych wyraźnie związanych z finansami i budżetem UE.

Takie orzecznictwo może oznaczać komplikację relacji Polski z biurokracją unijną. Trybunał bowiem, jak informuje polsatnews.pl, z reguły orzeka zgodnie ze wstępną opinią rzecznika generalnego. Gdyby TSUE zgodziło się w wyroku z Sanchez-Bordoną, do naszego państwa może nie trafić kwota 770 miliardów złotych przewidzianych jako dotacje dla Polski, zauważa businessinsider.com

Źródła: businessinsider.com.pl, wpolityce.pl

FA

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Po osiągnięciu celu na 2024 rok nie zwalniamy tempa! Zainwestuj w rozwój PCh24.pl w roku 2025!

mamy: 32 616 zł cel: 500 000 zł
7%
wybierz kwotę:
Wspieram