22 października 2020

Jest orzeczenie Trybunału Konstytucyjnego: aborcja eugeniczna niezgodna z Ustawą zasadniczą

(Fot. RoM/PCh24.pl)

Trybunał Konstytucyjny rozpatrzył w czwartek 22 października roku 2020 wniosek 119 posłów o zbadanie zgodności z Konstytucją tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej, która stanowi najczęstsze uzasadnienie dla dokonywanych w Polsce „zabiegów” zamordowania nienarodzonego dziecka. Zgodnie z orzeczeniem TK owa przesłanka łamie Ustawę zasadniczą. Orzeczenie zapadło większością głosów. Dwóch sędziów zgłosiło zdanie odrębne.

 

Wniosek o zbadanie tzw. aborcyjnej przesłanki eugenicznej z Konstytucją RP złożyło 119 posłów z klubów PiS, PSL-Kukiz’15 oraz Konfederacji. Zapytanie podobnej treści złożyli także parlamentarzyści poprzedniej kadencji, jednak wtedy Trybunał nie zbadał sprawy, a wraz z upływem kadencji Sejmu wniosek przepadł. Tym razem stało się inaczej.

 

Trybunał po kilku miesiącach od ponownego złożenia wniosku orzekł, że aborcja eugeniczna jest niezgodna z polską Konstytucją. Pod takim orzeczeniem podpisała się większość sędziów. Orzeczenie odczytała prezes TK Julia Przyłębska, przewodnicząca składu orzekającego. Sprawozdawcą był sędzia Justyn Piskorski. Trybunał Konstytucyjny rozpoznawał sprawę w pełnym składzie. Głos odrębny wyraziło dwóch sędziów: Piotr Pszczółkowski i Leon Kieres.

 

 

Źródło: trybunal.gov.pl / KAI

MWł

 

  

  

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie