„Trzymamy się prawdy objawionej, zebranej w Biblii i Tradycji, i interpretowanej przez wiekowe Magisterium Kościoła. (…) Błogosławienie par w sytuacjach nieregularnych lub związkach homoseksualnych, choćby było w formie pozaliturgicznej, zaprzecza planowi Boga” – napisali hiszpańscy duchowni w petycji skierowanej do papieża Franciszka.
Petycja jest reakcją hiszpańskich księży na watykańską deklarację Fiducia supplicans zredagowaną przez kard. Victora Manuela Fernandeza, prefekta Dykasterii Nauki Wiary, i potwierdzoną przez papieża Franciszka. Watykański dokument, odczytywany jako zezwolenie na błogosławienie par żyjących w cudzołóstwie oraz par jednopłciowych, wywołał wzburzenie na całym świecie i oświadczenia konferencji episkopatów, kardynałów i poszczególnych biskupów, a także zwykłych księży i świeckich.
Inicjatorami hiszpańskiej petycji są księża: José Manuel Alonso Ampuero, ksiądz diecezjalny z Toledo, misjonarz fidei donum w Lurin w Peru; Julio Alonso Ampuero, ksiądz diecezjalny z Toledo, misjonarz fidei donum w Lurin w Peru; José María Cabrero Abascal, ksiądz diecezjalny z Toledo; Antonio Diufaín Mora, ksiądz z diecezji Kadyksu i Ceuty.
Wesprzyj nas już teraz!
W swojej sześciopunktowej petycji, w której powołują się na kanon 212 Kodeksu prawa kanonicznego, księża na samym początku stwierdzają: „Wraz z Chrystusem, w Nim i tak jak On, chcemy kochać każdą z wszystkich osób”. Potwierdziwszy wierność nauczaniu Kościoła i stwierdziwszy, że błogosławienie par w związkach nieregularnych oraz par homoseksualnych przeczy planowi Boga, duchowni oświadczają: „W sumieniu nie możemy zaakceptować uznania tego typu błogosławieństw”.
W związku z powyższym w dwóch ostatnich punktach inicjatorzy akcji piszą: „Prosimy po synowsku Ojca Świętego, by unieważnił Fiducia supplicans” oraz „Modlimy się o nasze nawrócenie i nawrócenie wszystkich, abyśmy żyli miłością w prawdzie”.
Jak podaje portal InfoVaticana, inicjatorzy kampanii, jako „grupa księży, świeckich i osób konsekrowanych pochodzących z różnych miejsc”, stwierdzili w obliczu deklaracji Fiducia supplicans, że czują się „zobowiązani wyrazić po synowsku, z całym szacunkiem dla Ojca Świętego, konieczność wycofania tego dokumentu, z uwzględnieniem prawdy, dobra Kościoła i zbawienia osób”.
Celem pomysłodawców petycji jest także zjednoczenie „tylu biskupów, którzy już zamanifestowali swoje jasne stanowisko w odniesieniu do tego błędnego dokumentu”.
Zbieranie podpisów pod petycją zainicjowano 31 grudnia 2023 r. na stronie change.org. W chwili pisania tekstu petycję podpisało ponad 2200 sygnatariuszy.
Źródło: infovaticana.com; change.org
jjf
Pontyfikat kryzysu. Co będzie z Kościołem po „Fiducia supplicans”?