Zmiana władzy w Polsce to fakt, który trudny przeoczyć. Nowy rząd Donalda Tuska nie ma wątpliwości, że to on dzierży stery władzy – nie stroniąc nawet od nadużywania swoich uprawnień. Formalnie jednak Sąd Najwyższy aż dotychczas wciąż rozpatrywał ważność październikowych wyborów parlamentarnych. Właśnie opublikowano rozstrzygnięcie w tej kwestii.
Wybory do Sejmu i Senatu z 15 października 2023 r. są ważne – mówi podjęta w czwartek 11 stycznia uchwała Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych Sądu Najwyższego.
Zgodnie z przepisami, o ważności wyborów do Sejmu i Senatu rozstrzyga cały skład Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN, na podstawie sprawozdania Państwowej Komisji Wyborczej z wyborów i opinii trójkowych składów, oceniających poszczególne protesty.
Wesprzyj nas już teraz!
Uchwałę w tej sprawie SN ma obowiązek wydać nie później niż w 90. dniu po dniu wyborów, na posiedzeniu jawnym z udziałem Prokuratora Generalnego i przewodniczącego PKW.
W czwartek podczas posiedzenia o uznanie ważności wyborów wniósł przewodniczący Państwowej Komisji Wyborczej Sylwester Marciniak, a także zastępca Prokuratora Generalnego prok. Robert Hernand.
Przed podjęciem uchwały SN musi rozpoznać wszystkie protesty wyborcze. W związku z wyborami parlamentarnymi zarejestrowano łącznie 1177 protestów wyborczych: 14 z nich były zasadne, ale bez wpływu na wynik wyborów; 11 protestów uznano za bezzasadne, a w dwóch sprawach postępowanie wywołane protestem wyborczym umorzono. Pozostałe protesty pozostawiono bez dalszego biegu z uwagi na niespełnienie wymogów formalnych.
(PAP)/oprac. FA