Kathleen Taylor z oxfordzkiego wydziału fizjologii, anatomii i genetyki stwierdziła, że pewne przekonania i poglądy można skutecznie „wyleczyć”. Należy też odejść od traktowania ich jako rozumnych decyzji a w to miejsce postrzegać skrajne poglądy jako chorobę psychiczną.
– Coś pozytywnego dla jednej osoby może być dla drugiej negatywnym. Jedną z niespodzianek może być to, że ludzie o pewnych przekonaniach mogą być leczeni – stwierdziła Taylor w trakcie konferencji zorganizowanej w Walii. Jak dodała, uleganie „ideologii” jakiegoś „kultu” może być traktowane jako zaburzenie psychiczne.
Wesprzyj nas już teraz!
– Pod wieloma względami może to być rzeczą bardzo pozytywną, ponieważ bez wątpienia w naszym społeczeństwie istnieją przekonania, które przynoszą cholernie dużo szkód – stwierdziła. – Nie mówię tu tylko o oczywistych kandydatach, takich jak radykalny islam lub niektóre z bardziej ekstremalnych kultów. Mówię o sprawach takich, jak przekonanie, że to OK bić własne dzieci – dodał Taylor zauważając przy tym, że takie „szkodliwe przekonania” nie są zazwyczaj klasyfikowane jako choroby psychiczne.
Nie jest to pierwsza taka próba „terapeutycznego” podejścia. Psychiatra Dinesh Bhugra próbował wiązać przypadki religijnej konwersji z zaburzeniami psychicznymi. Jak argumentował, według przeanalizowanych danych pacjenci cierpiący na psychozę byli bardziej skłonni do zmiany religii.
Taylor idzie jednak dalej. Pojawiające się w tym zakresie kwestie etyczne, prawne i społeczne pozostawia wygodnie poza obszarem rozważań zaznaczając, że badacz prezentuje własną, niezależną perspektywę.
źródło: huffingtonpost.co.uk
mat