4 października 2022

„Jesteśmy właścicielami nauki. Świat powinien to wiedzieć”. Przedstawicielka ONZ otwarcie o konieczności przejęcia internetu

(fot. YouTube / World Economic Forum )

„Jesteśmy właścicielami nauki. Uważamy, że świat powinien to wiedzieć” – przekonywała Melissa Fleming, podsekretarz Generalny ds. Komunikacji Globalnej Organizacji Narodów Zjednoczonych, tłumacząc konieczność współpracy z gigantami Big Tech w celu lepszego pozycjonowania ONZ-owskich treści na temat globalnego ocieplenia czy pandemii COVID-19.

Słowa Flemming padły podczas debaty pt. „Walka z dezinformacją”, zorganizowanej w ramach cyklu Sustainable Development Impact Meeting 2022 (SDIM) Światowego Forum Ekonomicznego. Jej uczestnicy wymieniali się doświadczeniami konfrontacji ze zjawiskiem rozprzestrzeniania „dezinformacji” w przestrzeni online.

Jak wyjaśniła podsekretarz ds. komunikacji, jednym z głównych narzędzi walki ze skutkami zjawiska jest docieranie „tam, gdzie dociera również dezinformacja”. – Musimy wiedzieć, gdzie ludzie szukają i dotrzeć tam jako pierwsi. Ale nie z nudnymi, 50-stronicowymi dokumentami, ale z zawartością, która podana jest w przystępnej, zachęcającej formie, rozchodzącej się dobrze w sieci i mediach społecznościowych – podkreśliła Flemming.

Wesprzyj nas już teraz!

Jak zaznaczyła, choć należy dostosować przekaz do lokalnych adresatów (np. w sferze językowej), nie powinien odbiegać on od wypracowanych na poziomie globalnym ustaleń, np. w sprawie „wskazówek zdrowotnych oraz bezpieczeństwa i skuteczności szczepionek”.

Drugim elementem ONZ-owskiej strategii jest pozyskiwanie do swojej misji influencerów, którzy posiadają „ogromne ilości obserwujących”, a jednocześnie oddani są „promowaniu przekazu, który służy ich społecznościom”. – Ludzie ufają im dużo bardziej, niż ONZ-owskim apelom wystosowywanym z Nowego Jorku czy Genewy – zauważyła.

ONZ we współpracy z chińską platformą TikTok uruchomił również program TeamHalo, uczący naukowców korzystania z tego medium społecznościowego, tak by trafili ze swoim przesłaniem do wielu młodych użytkowników. – Program naprawdę ruszył z kopyta. Dzięki temu, wielu z naukowców stało się kimś na kształt krajowych doradców, do których idzie się po poradę – podkreślała Flemming.

Wreszcie, Organizacja Narodów Zjednoczonych rozpoczęła współpracę z właścicielem największych narzędzi do poszukiwania informacji w Internecie, Google. – Jeżeli wygooglujesz „zmiany klimatu”, na samej górze otrzymasz odnośniki do wszelkiego rodzaju materiałów ONZ – wyjaśniła. – Rozpoczęliśmy tę współpracę, kiedy googlując „zmiany klimatu” otrzymywaliśmy przeróżne informacje i zniekształcony przekaz. Dlatego zdecydowaliśmy być bardziej aktywni na tym polu – przyznała.

Urzędniczka w zdumiewający sposób wyjaśniła natomiast motywacje, jakie stoją za wysiłkami na rzecz skuteczniejszej promocji przesłania ONZ-owskich agend. – Jesteśmy właścicielami nauki i uważamy, że świat powinien o tym wiedzieć. Platformy [społecznościowe – red.] też to wiedzą. To ogromne wyzwanie, które w swojej aktywności musi objąć wszystkie sektory społeczeństwa – podkreśliła.

Flemming, mówiąc, że ONZ jest „właścicielem nauki” zapewne miała na myśli monopol informacyjny ws. globalnych wyzwań w postaci zmian klimatu czy pandemii COVID-19. To pod auspicjami Organizacji Narodów Zjednoczonych operuje Międzyrządowy Panel ds. Zmian Klimatu (IPCC), monitorujący postępy w „walce ze skutkami zmian klimatu” i co jakiś czas publikujący raporty, wyznaczające kierunek kolejnych polityk. Część ONZ stanowi również Światowa Organizacja Zdrowia, w której kompetencjach leży ogłaszanie stanu pandemii i opracowywanie wskazówek zdrowotnych.

Źródło: weforum.org

PR

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij

Udostępnij przez

Cel na 2025 rok

Nie zwalniamy w walce o katolicką Polskę! Wesprzyj PCh24.pl w 2025 roku i broń razem z nami cywilizacji chrześcijańskiej!

mamy: 60 592 zł cel: 500 000 zł
12%
wybierz kwotę:
Wspieram