NBP nie planuje w najbliższym czasie wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego (CBDC) – podał resort finansów w odpowiedzi na interpelację poselską, powołując sie na stanowisko NBP. Sam bank przyznaje możliwość wprowadzenia rozwiazania, „jeżeli zaistnieją odpowiednie czynniki”.
„Jeśli chodzi o stanowisko organu, który jest właściwy w zakresie wprowadzenia CBDC, NBP wskazuje, że w najbliższym czasie nie planuje wprowadzenia pieniądza cyfrowego banku centralnego w Polsce” – napisał MF, przedstawiając stanowisko NBP.
„Jak zaznacza NBP, jego stanowisko w tej kwestii może ulec modyfikacji, o ile zaistnieją czynniki (krajowe lub międzynarodowe) uzasadniające taką zmianę” – dodał.
Wesprzyj nas już teraz!
Pieniądz cyfrowy banku centralnego (Central Bank Digital Currency, CBDC) – jest definiowany jako zobowiązanie banku centralnego, wyrażone w obowiązującej jednostce rozrachunkowej, w formie cyfrowej, które służy jako środek wymiany oraz środek przechowywania wartości. Eksperci przekonują, że w połączniu z marginalizacją gotówki, waluta cyfrowa daje ogromne możliwości kontroli i finansowej inwigilacji.
PAP