1 lipca 2017

Jezuita następcą kard. Muellera. Kim jest nowy prefekt Kongregacji Nauki Wiary?

To już oficjalna informacja: z Kongregacji Nauki Wiary odchodzi kard. Gerhard Müller. Ojciec Święty nie pozostawił go na drugą kadencję. Kard. Müller, którego na prefekta tej dykasterii mianował przed 5 laty Benedykt XVI, ma obecnie 69 lat.

 

Nowym prefektem tej najważniejszej dykasterii w Watykanie został jej dotychczasowy sekretarz abp Luis Ladaria, hiszpański jezuita. Urodził się on w 1944 r. na Majorce. Przed wstąpieniem do zakonu skończył prawo na uniwersytecie w Madrycie. Teologię studiował na jezuickim wydziale we Frankfurcie nad Menem. Studia doktoranckie odbył na Papieskim Uniwersytecie Gregoriańskim. Tam też później wykładał teologię dogmatyczną, był dziekanem wydziału teologicznego oraz wicerektorem. Od 1995 r. był konsultorem Kongregacji Nauki Wiary. W 2004 r. został sekretarzem generalnym Międzynarodowej Komisji Teologicznej. W 2008 r. Benedykt XVI mianował go sekretarzem Kongregacji Nauki Wiary.

Wesprzyj nas już teraz!

 

O zmianie na stanowisku prefekta Kongregacji Nauki Wiary, informowaliśmy w piątek, ale wówczas nie była to jeszcze oficjalna informacja. Teraz Watykan zabrał głos w sprawie, mianując nowego prefekta.

 

W ostatnich miesiącach wiele mówiło się na temat różnić zdań między byłym już prefektem najważniejszej kongregacji, a częścią papieskiego otoczenia. Warto przypomnieć, że w jednym z wywiadów kard. Muller pytany o interpretację adhortacji przypomniał oficjalną odpowiedź Kongregacji na list pasterski trzech biskupów niemieckich z 1993 r. Wówczas hierarchowie dopytywali o możliwość przyjmowania komunii przez osoby rozwiedzione żyjące w nowych związkach. Wtedy kard. Joseph Ratzinger, ówczesny prefekt Kongregacji, odrzucił stanowisko biskupów, którzy opowiedzieli się za możliwością udzielania Komunii w pewnych przypadkach osobom rozwiedzionym żyjącym w nowych związkach. – Nierozerwalność małżeństwa musi być niezłomną podstawą nauczania dla każdego duszpasterskiego towarzyszenia – podkreślał kard. Muller w rozmowie z austriacką agencją prasową Kathpress.

 

Kard. Muller krytycznie odniósł się również do stanowiska niemieckich biskupów, którzy wyrazili swoją interpretację adhortacji. Biskupi tego kraju przedstawili możliwość udzielania w niektórych wyjątkowych przypadkach Komunii Świętej rozwodnikom. – Uważam, że nie służy to zbytnio sprawie, jeśli każdy biskup z osobna komentuje papieskie dokumenty chcąc wytłumaczyć, jak on je subiektywnie rozumie – powiedział kard. Muller w rozmowie z niemieckim dziennikiem „Rheinische Post”.

 

Kard. Müller zaznaczył, że to nie w jego stylu krytykować publicznie wytyczne episkopatów, ale „nie może być tak, że sformułowana przez Papieża i powszechnie obowiązująca nauka Kościoła interpretowana jest odmiennie, a nawet sprzecznie z nią w Kościołach lokalnych. Fundamentem Kościoła jest jedność w wierze” – stwierdził kard. Muller dodając, że „nikt nie może według własnego uznania zmieniać sakramentów jako skutecznych znaków łaski, tak aby na przykład w sakramencie pojednania mogło być udzielane rozgrzeszenie bez żalu za grzechy i bez mocnego postanowienia poprawy”.

 

Źródło: Radio Watykańskie/PCh24.pl

ged

Wesprzyj nas!

Będziemy mogli trwać w naszej walce o Prawdę wyłącznie wtedy, jeśli Państwo – nasi widzowie i Darczyńcy – będą tego chcieli. Dlatego oddając w Państwa ręce nasze publikacje, prosimy o wsparcie misji naszych mediów.

Udostępnij
Komentarze(0)

Dodaj komentarz

Anuluj pisanie

Udostępnij przez

Cel na 2024 rok

Bez Państwa pomocy nie uratujemy Polski przed planami antykatolickiego rządu! Wesprzyj nas w tej walce!

mamy: 300 465 zł cel: 300 000 zł
100%
wybierz kwotę:
Wspieram